Alt Karın Bölgesinde Kramplar Geçirip Sonrasında Adet Olamamanın Nedenleri

Alt Karın Bölgesinde Kramplar Geçirip Sonrasında Adet Olamamanın Nedenleri

pin
Rahim kaslarının küçük kan damarlarından yapılan astarı atmak için kasılmasından kramplar meydana gelir. Erken gebelik ve geciken adet dönemleri adet olmadan kramplara maruz kalmanın en sık nedenlerindendir. Ancak, diğer farklı olası nedenlerden dolayıda menstruasyon (adet kanaması) olmadan kramplar oluşabilir.

Çoğu kadın için kramplar adet dönemi öncesinin bir belirtisidir. Ancak kramplardan sonra adet olamama gibi bir durum gerçekleşirse, bu durum şaşırtıcı ve can sıkıcı olabilir.

Prostaglandin denilen bir madde rahim kaslarının kasılmasını tetikleyerek menstrüel kramplara neden olur. Böyle bir durumda alt karın bölgesinde zonklama veya donuk bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı alt sırt bölgesine ve uyluğa yayılabilir. Bazen ise menstrüel kramplar günlük aktiviteleri engelleyecek kadar ağrılı olabilirler. Bu durumların hepsi adet başlangıcından önce yaşanabilir. Ancak bu durumları yaşayıpta adet olmadıysanız, nedeni ne olabilir?

Kramp ve sancıların en yaygın ve en sık nedenleri (Menstruasyon gerçekleşmiyorsa)

Gebelik Erken İşareti - Bir kadın kramplar yaşayıpta adet olamıyorsa, bu durumun en sık nedeni hamile olabilme ihtimalidir.

Adet gecikmesi - Kramplar yumurtlamanın gerçekleşiyor olduğunun bir belirtisi olabilir. Bazı kadınlar düzensiz adet döngülerine sahiptirler. Bunun anlamı ise belli bir ay içinde yumurtlama ve adet dönemleri erken, geç ve hatta hiç oluşmayarak kramplara neden olabilir.

Stres - Aşırı strese neden olabilen durumlar vücudu etkileyebilir ve adet döngüsünü etkileyerek kramplara yol açabilir.

Endometriozis - Endometriyal doku rahim dışında gelişirse endometriozise neden olur. Endometriozis geciken adetlere yol açabilir.

Perimenopoz - Bu aşama menopozdan hemen önce gerçekleşir. Bir kadın 30'lu veya 40'lı yaşlarda olduğu zaman perimenopoz başlayabilir ve kramplar yaşayabilir.

Ektopik Gebelik - Hafif kramplar erken gebeliğin yaygın bir belirtisidir, ancak şiddetli kramplar geçirip adet olamamak ektopik gebelik belirtisi olabilir.

Yumurtalık Kistleri - Bunlar yumurtalıklarda gelişen sıvı dolu keselerdir.

Yumurtalık Kanseri - Yumurtalık kanseri başka hastalıkları taklit eden sessiz bir katil olarak kabul edilir. Semptomları karında dolgunluk, basınç, pelvik ağrı, şişkinlik, şişlik, idrar aciliyeti ve adet döngüsü değişikliklerini içerir.

Otoimmün Ooforit - Yumurtalıkların iltihabı vücudun kendi hücrelerine saldıran bir otoimmün bozukluk nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu durum alt karın krampları, ateş, vajinal akıntı, adet kanamasının olmaması gibi sonuçlar doğurabilir.

Diğer Nedenler - Yeme bozuklukları (obezite ve anoreksi), prematür ovaryan yetmezliği, bulimia, diğer hastalıklar ve ilaçlar normal adet döngüsünü bozabilir ve kramplara yol açabilirler.


Not: Eğer kramplar geçiriyor ve adet olamıyorsanız, uygun değerlendirme ve tedavi için bir doktora danışmanız gerekir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR