Anne Babaların En Çok Yaptıkları 10 Hata

Anne Babaların En Çok Yaptıkları 10 Hata

pin
''Ebeveynlik sadece olduğunuz bir şey değil, yapmanız gereken bir görevdir'' Dr.Kevin Steede

  1. Çocuğumuza gerek özgüven gerek etrafa karşı güven konusunda sıkıntı oluşturacak türden mesajlar vermekten kaçınmalıyız. Herkesin her işi iyi yapamayabileceğini, başaramasa da onu seven bir ebeveyni olduğunu, içinde beslediği olumsuz duyguların da-korku, kızgınlık vs- olumlular kadar normal olduğunu öğretmeliyiz.
  2. Çocukları yanlış davranmaya mecbur etmek, Anne-babanın kızacağından emin olan çocuk, yalan söyleyerek işin içinden sıyrılma çabasına düşüyor. "Çocukların olumsuz davranışını görmezden gelmeye çalışın ve olumlu davrandıkları zamanı yakalayın, onların bu davranışını ödüllendirin''
  3. Tutarsız olmak, "Bu ebeveynlerin, o anda sinirle kurallar koyup, daha sonra uygulamada gevşeklik gösterdiklerini öğrendim. Bu durumda çocuk, annem şimdi bana bundan dolayı kızacak mı, yoksa umursamayacak mı diye emin olamadığı için, kuralı çiğneme girişiminde bulunuyor"
  4. Açık İletişime Kapıları Kapatmak, Eğer çocuklarımız bizimle konuşma, dertleşme noktasında sıkıntı çekiyorsa, bu bizim onlara ilettiğimiz "bizimle iletişim kurabilmen pek de mümkün görünmüyor çocuğum!" mesajından kaynaklanıyormuş.
  5. Sabitliğe Yöneltmek, ''Bağımsız ve kendi kendine yeterli olmasını öğretmek yerine, istemeyerek onları bize bağımlı olmaya teşvik ediyoruz" Mesela, kendi kendine yemek yediğinde etrafa dökecek ve iki saat o yemeği bitiremeyecekse, siz iki dakikada yediriveriyorsunuz ama sonra bir bakıyorsunuz kocaman olmuş çocuk, kendi yemeğini doğru düzgün yiyemiyor.
  6. Biz Onlara Karşıyız, "Problemlerini çözmek için anne-babaya rahatça yaklaşıp yardım isteyen çocuklar, anne-babanın erişilmez olduğunu düşünen çocuklara göre kendilerine daha çok güvenmekte ve değer verildiklerini hissetmektedirler." "Aile takımının değerli bir elemanı olduğunu hisseden çocuklar, dayanışma içinde olmaya ve karşılıklı problemlerin çözümüne yardımcı olmaya daha isteklidirler". Bu durumdan sıyrılmanın en etkin yolu ise, çocukların da söz hakkının olduğu ve kendi problemlerini rahatça ifade edebilecekleri aile toplantıları düzenlemek ve problemleri çözmede takım halinde hareket etmek
  7. Yıkıcı Disiplin Kullanmak, "En yıkıcı hatalardan biri, kızgın olduğunuzda çocuğunuza disiplin kurmaya çalışmanızdır." "uygulanabilir cezalar verin, isimler takmaktan kaçının, onlara da tercih hakları sunun, disiplini öğretici olmak için uygulayın" "İlla disiplin gerektiğinde, amacın kimin haklı kimin haksız olduğunu ispatlamak değil, belirli davranışları değiştirmek/ düzeltmek olduğunu aklınızdan çıkarmayın"
  8. Yaptığım gibi değil, dediğim gibi yap, "Ne yaptığımız ne söylediğimizden çok daha etkilidir"
  9. Özel İhtiyaçları Gözden Kaçırmak, Çocukların özel ilgi alanlarını ya da daha yetenekli oldukları alanları es geçip, kendi doğrultumuzda hareket etme hatası.
  10. Eğlenceyi İhmal Etmek, "Yetişkinler olarak çocuk olmanın neye benzediğini genelde unutuyoruz"

Çocuklarımızı kötü insanlardan, kötü alışkanlıklardan korumak istiyorsak, onlara biz-onlar diye bir ayrım olmadığı imajını verip, her koşulda bize açılabilecekleri açık iletişim kapılarını açmalıyız.
Dr.Kevin Steede

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR