Bebek Dışkısında Kan Görülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Bebek Dışkısında Kan Görülmesi Nedenleri ve Tedavisi

pin
Yeni doğan bir bebeğin bezinde zaman zaman kan noktalarının olması alarma neden olabilecek bir durum değildir. Ancak birçok olası neden bebek dışkısında kanın gelmesine sebep olabilir.

Dışkıda kan gelmesi neyin belirtisidir? Bebeklerin kakasında kan gelmesinin nedenleri basit ile ciddi bir durum arasında değişebilir. Olası nedenler şunlar olabilir:

1. Kabızlık - Bu durum bebeklerde oldukça yaygındır.

2. Enfeksiyon - Enfeksiyonların çeşitliliği bebeğin dışkısında kana neden olabilir. Bazı bakteriler dışkıda kan görünmesine neden olabilir. Bebeklerde kanlı ishal daha önemli bir sorunun neden olabileceğinden bir doktor tarafından acilen değerlendirilmesi gerekir.

3. Alerjik Reaksiyon - Süt ve mamalar bebeğin bağırsaklarında alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilir. Ortaya çıkan inflamasyon dışkıda kan görünmesine neden olabilir. Mukus da dışkı ile birlikte görülebilir.

4. Rektum Aşınması - Sert dışkı veya yetersiz yağlanmış rektal termometre rektumda sıyrıklara neden olabilir. Kan miktarı az ve parlak kırmızı olacaktır.

5. Anne memesinde çatlaklar - Emzirme anne memesinin tahriş olmasına, çatlamasına ve kanamasına neden olabilir. Anne kanını yutan bebeğin dışkısında kan görülebilir.

6. Çok fazla anne sütü - Aşırı anne sütü bir bebeğin bağırsaklarını tahriş edebilir ve kanamaya neden olabilir. Laktoz intoleransı olağan suçludur.

7. Diğer nedenler - Kolon enflamasyonu ile ilgili olarak kolitin ve bir kısım barsağın başka bir kısmın içine girmesi olarak bilinen intussusception da dışkıda kan gelmesine neden olabilir.

Bebek Dışkısında Kan Görülmesinin Tedavisi

1. Tedavi

Tedavi tamamen altta yatan nedene yöneliktir. Kabızlık durumuna bağlı bir kanama sözkonusu ise gliserin fitiller veya dışkı geçişini kayganlaştırmak için rektum çevresine mineral yağlar kullanılabilir.

Aşırı süt ve laktoz intoleransı veya mama ile ilgili bir durum ise soya ya da diğer özel bebek formülleri deneyebilirisiniz.

Enfeksiyonlar, kanlı ishal veya jölemsi dışkı test sonuçlarına dayalı tıbbi değerlendirme ve tedavi gerektirir.

İntussusception durumu ameliyat gerektirir.

2. Uyarı

Jöleye benzeyen koyu kırmızı kan intussusceptionun bir işaretidir.

Büyük ölçüde kanlı ishal ciddi bir enfeksiyon olduğunu gösterir.

Bebek uyuşuk, dikkatsiz veya dehidrate (vücudun susuz kalması) görünüyor ise, altta yatan ciddi bir sorun büyük olasılıkla mevcuttur. Bir hekim tarafından acil değerlendirilmesi gerekir.

Çocuğunuz mutlu görünüyor, iyi yemek yiyor, ateşi ve ağrısı yok ise, dışkısında kan görülmesinin nedeni genelde iyi huyludur.

Bebeğinizdeki herhangi bir endişe verici veya sıkıntı oluşturan durum var ise, tıbbı yardım almaktan kaçınmayın.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR