Bebeklerde Burun Tıkanıklığı: Nedenleri, Belirtileri ve Nasıl Giderilir

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı: Nedenleri, Belirtileri ve Nasıl Giderilir

pin
Bebeklerde burun tıkanıklığı sık görülen bir hastalıktır. Genellikle basit tedaviler ile bebeğinizin rahatsızlığı hafifletilebilir. Ama bazen doktor yardımına ihtiyacınız olabilir.

Bebekler doğal olarak nefes alıp vermeyi burundan gerçekleştirirler. Burunları tıkandığında
ise büyük rahatsızlık yaşayabilirler. Burun pasajları iltihaplanır veya şişer ise, genellikle bebeklerde burun tıkanıklığı oluşur. Ortak sebepler ise soğuk algınlığı ve alerjiden, tahriş edici ve yabancı nesnelere kadar değişebilir. Bebeğinizdeki burun tıkanıklığı durumunda bir doktordan ne
zaman yardım almanız gerektiğini bilmeniz için, belirtilerin ne kadar ciddi olduğunu tanımanız önemlidir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl anlaşılır?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Belirtileri:

 • Zorla yemek yeme
 • Mazeretsiz ağlama veya huysuzluk
 • Burun akıntısı
 • Gürültülü burundan nefes alma
 • Sorunlu uyku
 • Ateş
 • Dik oturduğunda daha rahat olması
 • Burnunu çekme veya horuldanma
 • Yüksek sesle horlama
 • Aşırı hapşırma
 • Balgamlı öksürük

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Birçok anne baba bebeklerinde burun tıkanıklığı oluştuğu zaman, otomatik olarak çocuklarının hasta olduğunu düşünürler. Ama bu her zaman bu durum doğru değildir.
Sayısız faktör bebeklerdeki burun tıkanıklığının nedeni olabilir. Bu yüzden tüm eşlik eden semptomları kontrol etmek önemlidir. Bebekte burun tıkanıklığı neden olur:

1. Kuru tip hava

Kış veya çöl iklimleri gibi kuru tip havaya maruz kalmak yeni doğan bebekte burun tıkanıklığına neden olabilir. Böyle bir durumda bebeğin nefes alıp verişi gürültülü olur.

2. Tahriş edici ve Alerjiler

Bebeğinizin burun pasajları hassas dokulardan oluşur ve kolayca tahriş olabilirler. toz, sigara dumanı ve kimyasal duman gibi tahriş edici tozlar bebek burnuna girdiğinde, burun tıkanıklığına neden olabilir. Böyle bir durumda bebeğinizde bir burun akıntısı oluşabilir.

Burun tıkanıklığının başka bir yaygın nedeni ise alerjilerdir. Bebeğinizin burnu kolayca polen, küf, hayvan kılı veya ev tozu gibi bloke ediciler tarafından kapanabilir. Gıda ve ilaç alerjileri de burun akıntısı ve tıkanıklığına yol açabilirler. Eğer tedavi edilmezse, alerji belirtileri hafta veya aylar boyunca devam edebilir.

3. Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Bebeklerdeki burun tıkanıklığı genellikle soğuk algınlığı veya gribin neden olduğu bir üst solunum yolu enfeksiyonu ile bağlantılıdır. Olgunlaşmamış bağışıklık sistemi ve el-burun teması ile virüsler kolayca bebeğiniz etkiler.

4. Genişletilmiş adenoidler (geniz eti)

Adenoidler burun yollarının girişine yakın burun arkasında bulunan glandüler dokulardır. Onlar vücudun savunma sisteminin bir parçası olarak enfeksiyonlar ile mücadele, mikropları filtreleme ve antikorlar oluşturmak için çalışırlar. Bazen bakteriler ya da virüsler tarafından enfekte olabilirler. Bu durumda burun tıkanıklığı gerçekleşir. Bebeğinizde solunum güçlüğü ve uyku problemi olabilir. Bu genişlemiş lenf bezleri durumunda çocuk doktorunuzun tavsiyesini almanız gerekir.

5. Yabancı Nesneler

Bebekler meraklı varlıklardır ve onların kulak, burun veya boğazlarına küçük nesneleri koyabilirler. Yabancı bir nesne tarafından oluşan burun tıkanıklığı, bebeğin ağlamasına ve nefes almasını zorlaştırmaya neden olur.

6. Burun spreylerinin aşırı kullanımı

Gözenek açıcı burun spreyleri altı yaşın altındaki çocuklar için tavsiye edilmez. Bu spreyler bağımlılık yaratabilir ve aynı zamanda aşırı kullanımı burun tıkanıklığına neden olabilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır?

Bir burun akıntısı bebeğinizin vücudunun mikrop ve enfeksiyonlardan kurtulabilmesi için doğal bir yoldur. Ancak, bazen bebeğinizin savunması çok fazla mukus oluşturarak burun tıkanıklığına neden olur. Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl temizlenir:

1. Burun için tuzlu damlalar
Özellikle genç çocuklar için tasarlanmış, piyasada birçok tuzlu burun damlaları vardır. bebek burun tıkanıklığını gidermek için mükemmel güvenli bir yöntemdir. Doğru kullanmak için kullanımındaki yönergeleri takip edin.

2. Nazikçe bebeğin arkasını okşamak

Hafifçe bebeğin sırtını sıvazlamak göğüsteki mukusun gevşemesine yardımcı olabilir. Dizlerinizin üzerinde çocuğunuzun yüzü aşağı gelecek şekilde yatırın. Yavaşça bir elinizle sırtını ovalayın. Bebeğiniz bu pozisyonda rahatsız ise, kucağınıza oturtarak deneyin.

3. Buharlaştırıcı kullanın

Serin bir sis buharlaştırıcı ile havaya nem katarak bebeğin burun tıkanıklığını giderebilirsiniz. Aynı sonucu bir sıcak duş çalışıyorken, bebeğiniz ile bir buharlı banyoda otururken elde edebilirsiniz.

4. Burun aspiratörleri kullanın

Bebekler için olan burun aspiratörleri kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce yönergelerini iyicene okuyun.

5. Beşik beşiğindeki yatağın baş kısmının altını hafifçe minder ile yükseltin

Bebeklerin kafası hafifçe yükseltilmiş ise yetişkinler gibi daha kolay nefes alabilirler. Ani bebek ölümü sendromu riski yüzünden bebeğin başının altına asla bir yastık koymayın. Bunun yerine çok hafifçe yükseltmek için beşik yatak altına yerleştirmek için özel olarak tasarlanmış ve satılan minderleri alın.

Bebeklerde burun tıkanıklığında ne zaman
bir doktoru görmelisiniz?


 • Belirtiler iki haftadan daha uzun sürecek olursa,
 • Bebeğiniz üç aylıktan küçük ise,
 • Burun tıkanıklığına öksürük, kulak ağrısı veya hızlı nefes alam gibi belirtiler eşlik etmişse,
 • Zorlukla nefes alıp veriyor ise,
 • Bebeğiniz beslenmeden sonra öksürmeye başlıyor ise,
 • Yemek yiyemiyor veya konuşamıyor ise,
 • Cilt renginde bir değişiklik görüyor iseniz,

Şüphe duyduğunuz tüm durumunda acil servisleri aramak için tereddüt etmeyin.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir ile ilgili aşağıdaki videoyu da seyredebilirsiniz:

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR