Bebeklerde Kulak Enfeksiyonunu Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonunu Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir

pin
Kulak enfeksiyonu genellikle bakterilerin neden olduğu orta kulak iltihabıdır. Kulak enfeksiyonun bilimsel adı otitis media'dır.

Kulak enfeksiyonları kulak ağrısının yaygın bir nedenidir. Bu durum çocuklar, özellikle bebekler arasında çok yaygındır.

Araştırmalara göre çocukların yaklaşık %70'nin üç yaşına kadar en az bir kez kulak ağrısıyla karşı karşıya olduğunu söylüyor. Bu durum acıya neden olduğundan çocukların sinirli ve huysuz olmasına neden olur.

Kulak enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Akut otitis media (AOM) en sık görülen kulak enfeksiyonudur. Orta kulak parçaları enfekte olmuş, şişmiş ve sıvı kulak zarının arkasında sıkışmıştır. Bu durum yaygın bir kulak ağrısına neden olur. Çocuğunuz da ateş de olabilir.

Otitis media efüzyon, sıvı kulak zarının arkasından sıkışmıştır. Hiçbir belirtisi yoktur. Ancak doktor muayenesi ile anlaşılabilir.

Kronik otitis efüzyon, sıvı uzun süre orta kulakta kalır ve tekrar tekrar ağrılara neden olur. Çocukların işitme duyularını etkileyebilir.

Çocuğumun kulak enfeksiyonu olduğunu nasıl anlayabilirim?

Çoğu kulak enfeksiyonları çocuklar konuşmaya başlamadan önce olur. Belirtileri ise;

  • Huysuzluk ve ağlama
  • Sorunlu uyku
  • Ateş (Özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda)
  • Kulaktan sıvı akımı
  • Sakarlık ve denge sorunları
  • Sorunlu işitme veya sesleri susturmak için yanıt

Çocuklarda kulak enfeksiyonu neden olur?

Bir kulak enfeksiyonuna genellikle bakteriler neden olur ve çocukların boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, ya da diğer üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası genellikle başlar. Eğer üst solunum yolu enfeksiyonu bakteriyel ise, bu bakteriler orta kulağa yayılabilir. Eğer üst solunum yolu enfeksiyonua soğuk algınlığı gibi bir virüs neden olmuş ise, bakteri orta kulak içine hareket edilebilir. Çünkü enfeksiyon, kulak zarı arkasında sıvı oluşturur.

Çocuklarda kulak enfeksiyonları olma olasılığı yetişkinlere göre neden daha fazladır?

Çocuklarda östaki tüpleri yetişkinlere göre daha küçük ve daha çok seviyeleri bulunur. Bu kulaktaki sıvının dışarı akmasını zorlaştırır. Eğer östaki tüpleri şişmiş ya da bloke olmuşsa soğuk algınlığı veya diğer solunum yolu hastalıkları gibi sıvı tahliye etmek mümkün olmayabilir.

Bir çocuğun bağışıklık sistemi bir yetişkin kadar etkili değildir ve halen gelişmektedir. Buda çocukların enfeksiyonlarla mücadele etmesini zorlaştırır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR