Bebeklerde Sivilce (Akne) Oluşması Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Bebeklerde Sivilce (Akne) Oluşması Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

pin
Bebeklerde sivilce anne için üzücü bir durum olsa da, bebek aknelerinin büyük çoğunluğu tamamen zararsızdır. Bebeklerde sivilce doğumdan sonraki 7. ayda sıklıkla görülür.

Bebek akneleri genellikle küçük kırmızımsı ya da beyaz tümseklerden oluşur. Doğuştan itibaren mevcut olabileceği gibi, doğumdan sonraki ilk 4 hafta sonrasında da görülmeye başlayabilirler. Erkek bebeklerde daha yaygın görülen bir durumdur. Unutmamanız gereken tamamen zararsızdırlar. Ancak bebeğin kırmızılaşan ve lekeli görünen cildi için birkaç ev tedavisi ile yardım alınabilir.

Bebeklerde sivilceler neye benzer?

Bebeklerdeki akne ergenlikteki akneye benzer ve daha küçüktürler. Kırmız ya da beyaz tümseklerden oluşan akneler cildin tahriş olmasını sağlar. Genelde yanaklarda, alın bölgesinde ve çene üzerinde sıklıkla oluşurlar. Bazen ise sırt kısmında da oluşabilirler. Bebekler çok sıcak tutulduklarında, salyaları aktığında ya da kaba kumaşlı giysiler ile temas ettiklerinde sivilceler daha da kötüleşebilir.

Milia (küçük beyazımsı yumru) ile sivilce arasındaki farklar

Ayrıca bebeğin yüzünde küçük beyaz yumrular görebilirsiniz. Bunlar bebek aknelerine benzemezler. Bu küçük beyaz tümseklere tıpta milia denilmektedir. Bu küçük tümsekler bebeklerde çok doğal bir olaydır ve birkaç hafta içinde kaybolurlar.

Diğer Cilt Koşulları ile sivilce arasındaki farklar

Son olarak, kızarıkların (fazla ölçeklerde veya bebeğin vücudunun diğer bölgelerinde görünebilen) nedeni bebek aknelerinden çok daha fazlası olabilir. Bu durumun sorumlusu egzama ya da bebeğin cildini etkileyen diğer koşullar olabilir.

Bebeklerdeki sivilceler ne kadar süre içerisinde iyileşir veya ne zaman kaybolurlar?

Çoğu durumda, bebeklerdeki akne birkaç hafta içinde yok olur. Ancak, bazen birkaç ay boyunca da görünebilirler..Eğer üç ay sonrasında halen geçmeyen sivilceler var ise ya da daha şiddetli görünüyor iseler, bir çocuk doktorundan destek almaya çalışın. Geçmeyen akneler için doktorunuz topikal ilaç reçete edebilir.

Bebeklerdeki kalıcı sivilce varsa, bebeğiniz bir genç olduğunda sivilcelerin başa bela olabileceğini unutmayın.

Bebeklerdeki sivilcelerin nedenleri nelerdir?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur.Ancak birkaç teori mevcuttur. Anedeki hormonlar bebeğe geçer ve ilk aylarda bebekte sivilceye neden olabilir. Diğer nedenler ise bebeğin aldığı ilaçlar ya da emziren annenin aldığı ilaçlar da olabilir. Bazı durumlarda cilt bakım ürünleri de bebeklerde sivilceye sebep olabilir.

Bebeklerdeki sivilceler için neler yapılabilir?

Bebeklerde sivilce nasıl geçer? Aşağıdaki nazik ipuçları ile bebekleriniz sivilcelerden kurulmasını sağlayabilirsiniz.
Kurumayan sütlü sabun ile yıkamak – Bazen bebeklerdeki sivilcelerin nedeni sabun olabilir. Doğal, kurumayan ve sütlü bir sabun seçin.

  • Bebeğinizin yüzünü kurulayın - Her zaman bebeğinizin yüzünü kuru tutmaya çalışın. Bebeğiniz beslerken ağzından akacak sıvılar için her zaman her zaman kullanışlı bir bez kullanın. Yüzdeki nemi önlemek sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir.
  • Bebeğinizin sivilceleri kaşımasını veya kazımasını önlemeye çalışın. Bunu bebek eldivenleri ile önleyebilirsiniz.
  • Bebek tozu kullanın – Akneli bölgenin nemini önlemi açısından bebek tozu kullanabilirsiniz.
  • Beslenmenizi değiştirin - Eğer emziriyorsanız, anne sütünüzü etkileyecek şeylerden uzak durun. Örneğin, birçok yeni anne bazı meyvelerin kızarıklığa neden olabileceğini bilir.
  • Sabırlı olun – Bebek akneleri sizi rahatsız etse de, çoğu durumda bebeğiniz için rahatsız edici değildir.
  • Bazı şeylerden kaçının – Sivilcelerle oynamak, akne için formüle edilmiş ilaçlar ya da yağlı losyonlar kullanmak gibi.

Ne zaman bir doktordan destek almalısınız?

Bebeklerdeki sivilceler genelde yüz bölgesinde ve nadir durumlarda sırt bölgesinde oluşur. Eğer çocuğunuzun başka bölgelerinde döküntüler veya sivilceler var ise, bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca 3 aydan veya daha uzun bir süre içerisinde geçmeyen sivilceler için çocuk doktorunuzdan destek almaya çalışın. Unutmamanız gereken şeylerden biri de bebeklerde sivilce tedavisi için genelde ilaç kullanılmaz.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR