Bebeklerde ve 11 Yaş Altı Çocuklarda Normal Ateş Değerleri

Bebeklerde ve 11 Yaş Altı Çocuklarda Normal Ateş Değerleri

pin
Ateş enfeksiyon ve diğer hastalıklara karşı vücudun normal ve sağlıklı bir tepkisidir. Ateşin yükselmesi vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Ateş bir hastalık değil bir belirtidir.

Çoğu durumda ateşin anlamı çocuğunuz veya bebeğinizde ufak bir hastalığın var olduğunu ifade etmektedir. Hastalığın ne kadar ciddi olduğunu belirlemek için çocuğunuzdaki diğer belirtilere bakmak gerekir. Çocuğunuzun ateşi arttığında bu durum korkutucu olsa da, ateş zararlı değildir.

Ortalama normal vücut ısısı yaklaşık 98,6 ° F (37 ° C) 'dir. Genellikle gün içerisinde vücut ısısı artar. Sabahları 97.4 ° F (36.3 ° C) iken öğleden sonra 99.6 ° F (37.6 ° C) olur. Her çocuğun normal bir sıcaklık aralığı vardır ve bu ısı başka bir çocuktan farklı olabilir. Egzersizler, çok fazla giysi giyme, sıcak bir banyo ya da sıcak havalarda dışarıda olma vücut ısısında (38 ° C kadar) hafif artışlara neden olabilir.

Çocuklarda ve bebeklerde ateşi ölçme nasıl ölçtüğünüze bağlı olarak değişebilir. Ateş ölçmek için en yaygın yollar dil altı, koltuk altı, rektum ve kulaktandır.

Çocuklar yetişkinlere göre daha yüksek ateşlenme eğilimindedir. Ateş derecesi çocuğunuzun hastalığının ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor olabilir. Soğuk algınlığı gibi küçük bir hastalığı olan bir çocuğun ateşi 104 ° F (40 ° C) olabilirken, çok ciddi bir enfeksiyon bir ateşe neden olmayabilir ya da hafif bir ateşe neden olabilir. Birçok hastalıkta ateş derecesi yukarı ve aşağı çok hızlı ve sık bir şekilde değişir. Bundan dolayı ateş ile birlikte diğer belirtilere bakmak gerekir.

Genelde bebeklerdeki ateş soğuk algınlığı veya grip gibi bir virüsün neden olduğu bir enfeksiyon kaynaklıdır. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu veya bakteriyel pnömoni gibi bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar da ateşe neden olabilir. 3 aylıktan küçük bebeklerin ateşi var ise, bir doktor tarafından hemen görülmeliler.

Sağlıklı bir çocukta ateş genellikle tehlikeli değildir ve 3-4 gün içerisinde uzaklaşır. Ateşi olan çocukların çoğu daha telaşlı, daha az oynama istekli ve her zamankinden daha az iştahlı olabilirler.

Bebeklerde diş çıkarma bir ateşe neden olmaz. Bir bebek diş çıkarıyor ve ateşi varsa, değerlendirilmesi gereken diğer belirtilerdir.

Normal ateş değerleri nedir?

Normal ısı yaklaşık 98.6 ° F (37 ° C) (çocuğunuzun ağzından) ve 99.6 ° F (37.5 ° C) (rektal alınmış ise) dir. Birçok doktor 37.5 ° C (ağızdan alınan sıcaklık) veya 38 ° C (rektaldan alınan ) üzerindeki ısıyı ateş olarak tanımlar.

Bebeklerde ateş belirtileri nelerdir?

Bebeklerdeki ateşin yaygın işaretlerinden biri sıcak bir alına sahip olmalarıdır. Ancak sıcak bir alınlarının olmaması ateşi yok anlamına gelmez. Bebeğiniz her zamankinden daha çok huysuz ve gürültücü olabilir. Diğer belirtiler ise:

  • Kötü uyku
  • Kötü beslenme
  • Oyunda ilgi eksikliği
  • Daha az aktif ya da uyuşuk
  • Konvülziyonlar veya nöbetler


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR