Beslenme Alışkanlıkları Anne Karnındayken Başlar

Beslenme Alışkanlıkları Anne Karnındayken Başlar

pin
Çocuğun ilk besin ihtiyacı henüz anne karnındayken başlıyor. Hamilelikte doğru beslenme bireylerin gelecekteki beslenme alışkanlıklarına yön vermektedir.

Çocuğun ilk besin ihtiyacı, sinir sisteminin gelişmeye başladığı gebeliğin ilk haftasında başlar.

Araştırmacılar, bebeklik dönemlerinde gelişen tat tercihlerinin yaşam boyu sürdüğüne inanıyorlar. Aslında, yürümeye başladığı dönemden itibaren -yani 1-1,5 yaş civarı- çocuğun beslenme alışkanlıklarını değiştirmek son derece zordur.

Anne tarafından hamilelikte alınan besinlerin çocuğun ilerideki beslenme alışkanlığına da etkisi vardır. Meselâ, yemek yeme konusunda direnen bir bebek, besinler havuç suyuyla karıştırıldığında hemen yemeye başlamıştır. Konu araştırıldığında, annenin hamileliği sırasında bol havuç suyu içtiği ortaya çıkmıştır. Uzmanlara göre tatlar, çocuğun fetal tat tomurcuklarına amniyon sıvısı ile geçmektedir. Hamileliğinde acı biber yiyen annenin çocuğu üç yaşına geldiğinde acı biberi severek yemeye başlamıştır.

Monell Center'ın biyopsikolojist ve araştırmacılarından Julie Mennella şöyle diyor :
''Çocukların ilk yıllarındaki beslenme tercihlerinden, daha sonraki dönemlerde nasıl besleneceklerini tahmin edebiliyor olmamız çok ilginç. Erken çocukluk döneminde farklı beslenme modelleri denenebilse bile artık bu alışkanlıklar oluştuktan sonra değiştirmenin ne kadar zor olduğunun tanığı ebeveynlerdir." Ve ilave ediyor ''Bu alışkanlıklarla erken tanışmanın tek etkisi bu tatları tercih etmek değil, ayrıca da bunlarla duygusal bağlılık oluşturmaktır.
Bebeklik döneminde sebzeler gibi çeşitli tatlarla karşılaşmış bebekler, ileriki dönemlerde sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeye daha istekli oluyorlar.''

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR