Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri Ve Yapılması Gerekenler

Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri Ve Yapılması Gerekenler

pin
Çocuklarda burun kanaması ebeveyn ve çocuk için kaygıyı tetikleyen bir durumdur. Ancak, çocuklardaki çoğu burun kanamaları iyi huyludur ve genellikle evde tedavi edilebilir.

Çocuklarda burun kanaması genellikle yaşları 2-10 arasında iken meydana gelir. Bebeklerde burun kanaması sıra dışıdır ve bir sağlık uzmanı tarafından ileri tetkik gerektirebilir. Çocuklarda burun kanamalarının çoğu spantone (ani) ve nadir görülür. Bazı çocuklar da daha sık tekrarlayan burun kanamaları ile karşılaşabilir.

Kanama genellikle tek burun deliğinden gelir. Kanama yeterince ağır ise kan diğer burun deliğinden de gelebilir.

Çocuklarda burun kanamaları en sık nedeni genellikle minör travmalardır. Buruna doğrudan travma, üst solunum yolu enfeksiyonları, burun yabancı cisimler sokulmasu, alerjik rinit, ısınmaya maruz kalma ve kuru hava burun kanamasına neden olan diğer yaygın nedenlerdir. Çocuklarda burun kanamalarının daha az yaygın nedenleri ise vasküler malformasyon, lösemi, burun tümörleri ve çeşitli kan pıhtılaşma anormallikleridir. Kan inceltici ilaçların kazayla yenmesi (örneğin, varfarin) çocuklarda burun kanamalarının nadir bir nedenidir.

Çocuklarda burun kanamalarıyla ilgili yapmanız gerekenler:

  • Ebeveyn olarak çocuğunuzu kucaklayın ve ona güven verin.
  • Çocuğu oturtarak parmağınızla bir mendil veya bir elbezi ile burun deliklerini tutun ve bir basınç uygulayın. 10 dakika boyunca çocuğun burnunu tutun. Eğer 15 dakikada kan akışı kesilmiyorsa, tıbbi destek alın.
  • Burun kanaması durduktan sonra çocuğun yine burnunun kanamaması için birkaç saat için dinlenmesini sağlayın.
  • Çocuğunuza birkaç gün boyunca burnunu ovmamasını söyleyin.
  • Eğer kanama devam ederse, bir kez daha aynı işlemi deneyin. Kanama durmazsa, doktorunuzu arayın.

Burun kanamaları tekrarlanıyor ise tıbbi destek alınması gerekir. Altta yatan nedene bağlı olarak gerekli tedavi yapılır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR