Çocuklarda ve Bebeklerde Ağız Kokusunun Nedenleri

Çocuklarda ve Bebeklerde Ağız Kokusunun Nedenleri

pin
Bebeklerdeki kötü nefesin sebepleri solunum yolları enfeksiyonları ile burun pasajlarından birini tıkayan bir yabancı nesne aralığındaki farklı durumları içerir.

Ebeveynler bebeklerde görülen ağız kokusu nedeni ile şaşırsalar da, 2 yaşın altındaki bebeklerde veya daha büyük çocuklarda da yetişkinler gibi ağız kokusu görülebilir. Büyük çocuklar ve yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de ağız ortamı bakterilerin oluşmasını destekleyici yeteneğe sahiptirler.

Sağlıklı çocuklarda ve bebeklerde de bazen ağız kokusu olabilmektedir. Esas nedenleri şunlar olabilir:

Ağız kuruluğu - Çocuğunuz ağızdan nefes alıyor ise (burun tıkanıklığı olduğu zaman) ağzındaki bakterinin rahatsız edilmeden büyümeye olasılığı daha yüksektir. Bebekler genellikle uyuduklarında hafif şekilde ağızları açık yatarlar ve bu durumda ağız kuruluğuna neden olur. Sonuç olarak, anaerobik bakteriler hızla bir şekilde üremeye başlar ve diş ile diş etleri üzerinde yatan herhangi bir mukus, süt veya meyve suyu damlacıklarını tüketirler.

Yabancı bir nesne - Bazen bir gıda parçası veya küçük bir oyuncak nesne
çocuğun burnunu tıkamış ise, bu durum ağız kokusuna sebep olabilir.

Kötü hijyen - Ağızdaki bakteri artık gıda parçacıkları ile etkileşime geçtiğinde (Dilde, diş etinde, dişler arasında ya da çocuğunuzun boğazının arkasındaki bademcikler yüzeyinde) ağızda kötü nefese neden olur.

Diş Çürükleri, tartar birikimi ya da bir diş absesi - Bunlar her yaştaki çocukların dişlerini etkileyen ve kötü kokuya neden olabilen durumlar olabilir.

Keskin kokulu gıdalar yemek - Çocuğunuz sarımsak ve soğan gibi keskin kokulu yiyecekleri yemiş ise, bu gıdalar geçici olarak nefesi etkileyebilir.

Geçici (uçucu) kükürt bileşikleri - Protein açısından zengin bir ağız enkazı bakterilerin uçucu kükürt bileşiklerinin büyük miktarda atılımını uyarır. Bu bileşikler çürük yumurta veya çürüyen et kokusuna benzer çeşitli kötü kokulu gazların oluşmasına katkıda bulunur.

Hastalıksal bir durum - Bir sinüs enfeksiyonu, bademcik iltihabı, hatta mevsimsel alerji gibi bir sağlıksal promlemlerde kötü kokuya neden olabilir. Ayrıca bazı çocuklarda gastroözofageal reflü hastalığı kötü nefesin nedeni olabilir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR