Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

pin
Gebelik (hamilelik) sonrası saç dökülmesi, bir kadın için normal bir durumdur. Telogen effluvium (aşırı saç dökülmesi) gebelik sonrası saç dökülmeleri için kullanılan tıbbi bir terimdir ve yaklaşık gebe annelerin %50'sini etkiler.

Saçlarınızın yaklaşık %90'ı herhangi bir zamanda büyür ve diğer %10'ı ise dinlenme fazına girer. Her 2-3 ayda bir dinlenme fazındaki saçlar dökülür ve onların yerine yeni saçlar büyümeye başlar. Gebelik sonrasındaki 1 ile 5'inci ay boyunca aşırı saç dökülmesi nadir bir durum değildir ve hamilelik sırasındaki çoğu değişiklikler gibi geçici bir durumdur.

Hamileliğe bağlı olan saç dökülmesi genellikle doğumdan sonra ortaya çıkar. Gebelik sırasında artmış olan saç kıllarının sayısı dinlenme fazına girer ve doğumdan sonra normal saç dökülmesi döngüsünün bir parçası olur. Bu durum kellik veya kalıcı saç kaybına neden olacak kadar ciddi değildir ve doğumdan sonraki 3-4 ay içinde azalmaya başlamalıdır. Eğer hamile iken sıra dışı saç dökülmesi yaşıyorsanız, bu durum bir vitamin veya mineral eksikliğine bağlı olabilir.

Saç dökülmesinin en sık görülen periyodu, doğumdan sonraki yaklaşık 3 ay içinde gerçekleşir. Hamilelik sırasında artan östrojen hormonları saç dökülmesini engeller. Doğumdan sonra normal seviye dönen hormonlarla, gebelik sırasında ertelen saçların dökülmesinde fazlalık yaşanır ve bu dökülmeler birden de olabilir.

Daha önce de belirttiğim gibi, hamilelik sonrasındaki annelerde görülen saç dökülmesi geçicidir ve hamilelik sonrasındaki saç dökülmeleri altı ila on iki ay içinde normale döner.

Saç dökülmesi, sisteminizde östrojen hormon dengesinde bir değişikliği içeren bir şey tarafından tetiklenebilir. Saç dökülmesi aşağıdakilerin herhangi biri ya da daha fazlasından kaynaklanabilir:

 • Doğum kontrol haplarının ya da doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birinin kesilmesi
 • Düşük veya ölü doğum
 • Kürtaj
 • Hormonal dengesizlik

Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra saç dökülmesini azaltmak için tedavi önerileri:

 • Hormonlarda bir denge sağlamak için bir sağlık kuruluşundan destek alın.
 • At kuyruğu şeklinde örülmüş saç, önden arkaya doğru örülmüş saç, saç örgülerinden, sıkı saç makaraları gibi modellerden kaçının.
 • Saç köklerinin korunmasını sağlamak ve saç büyümesini teşvik etmesi için, flavonoidler ve antioksidan içeren meyve ve sebzeli bir beslenme tercih edin.
 • Biotin ve silika içeren şampuanlar ve nemlendiriciler tercih edin.
 • Saç ıslak olduğunda kırılgan ve nazik olur. Bundan dolayı ince dişli taraklardan kaçının.
 • Eğer saç kurutma makinesi ve diğer ısıtmalı saç araçları kullanmanız gerekiyorsa, serin ayarına getirerek kullanın.
 • Yandaki besinler ile beslenmenizi takviye edin: B Vitamini, biotin, Cvitamini, Evitamni ve çinko minerali


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR