Doğumdan Sonra Sırt (Bel) Ağrısı

Doğumdan Sonra Sırt (Bel) Ağrısı

pin
Sayısız fiziksel değişiklikler hamile kadınlarda bel ağrısına neden olur. Bunlardan bazılar ise doğumdan sonra belirginleşir.

Cenin gelişimi için esneyen uterus hamilelikte genişler. Bu durum karın kaslarının zayıflamasına, duruşun etkilenmesine ve hatta kalıcı sırt ağrılarına neden olabilir.

Doğum sonrası dönemde çeşitli nedenler de bel ağrısını tetikleyebilir. Neyse ki doğumdan sonraki sırt ağrısı kolayca tedavi edilebilir ve aynı zamanda bir ölçüde önlenebilir.

Doğumdan Sonra Bel ağrısının nedenleri:

1. Hormonal Değişiklikler

Hormon seviyelerindeki önemli değişiklikler eklem ve tendonları etkiler. Bu iskelet parçaları gevşer ve kadın yürürken veya uzun süre ayakta dururken fiziksel dengesizlik hissi ortaya çıkar.

2. Uzun doğum süresi

Saatlerce süren bir doğum sırtta ağrıya neden olur. Doğum kaynaklı sırt ağrısı bir süre sonra geçebilir.

3. Emzirme

Emzirme bebek bakımı için çok önemli bir süreçtir. Ama doğru duruş ile yapılmaz ise, sırt ağrınsa neden olabilir.

4. Diğer Nedenler

Yorgunluk ve stres gibi başka çeşitli nedenler de doğum sonrası bel ağrısına neden olabilir.

Doğum sonrası bel ağrısı ne kadar sürer?

Sırt ağrısının kaybolması birkaç ay sürebilir. Bununla birlikte, doğum sonrası bazı kadınlarda sırt ağrısı uzun vadeli olabilir. Kalıcı sırt ağrıları genelde doğumdan önce veya daha önce bu tarz ağrıları olanlarda sık görülür.

Doğumdan sonra sırt ağrısını rahatlatmak için neler yapılabilir

1. Kademeli Egzersiz Rutinlerine başlayın

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün boyunca motivasyon eksikliğine rağmen hareketli olmak ve egzersizler yapmak sırt ağrısını rahatlatabilir. Esnekliği artıracak ve karın kaslarını tekrar güçlendirecek egzersizleri denemeniz gerekir. Örneğin; doğumdan hemen sonraki ilk haftalar içerisinde yavaş ve kısa yürüyüşler veya doğumdan sonra belli bir süreç geçtikten sonra yüzme ya da aşağıdaki videodaki egzersizleri deneyebilirsiniz.2. Doğru Duruş ve Uygun Vücut Mekaniğini koruyun

Doğru emzirme pozisyonları, uygun düzgün bir duruş sırt ağrılarını hafifletir.

3. Vücudunuzu sevin

Uygun vücut bakımı gerilen kasları ve genellikle hamilelik sonrası yaşanan ağrıları yatıştırmayı kolaylaştırır. Etkileri uzun süreli olmasa da kısa vade de rağatlama sağlayabilir. Örneğin; sıcak bir banyo yapmak, etkilenen kaslara ısıtma yastığı veya sıcak kompres uygulamak, masaj yapmak, ekstra kiloları vermek gibi.

Doğum sonrası sırt ağrısı nasıl engellenebilir?

  • Doğumdan sonraki 6 haftalık süreçte gebelik öncesi ağırlığınıza geri düşmeye çalışın üzerinde çalışın.
  • karın kaslarını egzersizlerine başlayın. Kas ve kalça esnekliğinin iyileştirilmesini teşvik edecek günlük 10 dakikalık gerilme egzersizleri yapın.
  • Bebeği taşırken kollarınızı germekten kaçının.
  • Bir şey alırken veya bebeğiniz kucaklarken, bacak kas gücünü kullanarak (oturma) ve kaldırma sürecini desteklemek için dizlerinizi bükerek almaya çalışın.
  • Yürürken bebeği taşıyan bir ön paket deneyin.

Ne zaman doktordan yardım almalısınız?

Sabit, şiddetli ve kötüleşen sırt ağrısı gibi her durumda, uzman bir doktordan destek alabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR