Erken Gebelikte Kahverengi Akıntı (Deşarj) Normal midir?

Erken Gebelikte Kahverengi Akıntı (Deşarj) Normal midir?

pin
Kahverengi akıntı kadın üreme sisteminde salınan bayat kanı ifade eder ve yaklaşmakta olan düşük yapma riskini işaret edebilir. Ancak, bazı durumlarda kahverengi akıntı herhangi bir komplikasyon veya endişe verici konu ile ilişkili de olmayabilir.

Erken gebelikte kahverengi akıntı (Deşarj) normal midir?

Hamileliğin ilk trimesterında kahverengi lekelenme normaldir ve herhangi bir tıbbı destek almadan 2 ila 3 gün içinde geçer. Bu akıntının rengi genellikle kahverengimsidir, ancak bazı kadınlar kırmızı veya pembemsi akıntı ile de karşılaşabilirler. Genellikle lekelenme kokusuz ve herhangi bir ağrıya, rahatsızlığa ya da yanmaya neden olmaz. Kahverengi deşarja herhangi bir negatif belirti (ağır vajinal kanamalar gibi) eşlik etmiyor ise, anne adayının bolca dinlenmesi yeterlidir.

Erken gebelikte kahverengi akıntının (Deşarjın) olası nedenleri nelerdir?

1. İmplantasyon Kanamaları

Her dört hamile kadından biri ilk haftada hafif vajinal kanamalar ile karşı karşıya kalabilirler. İmplantasyon kanamasına döllenmiş yumurtanın rahim astarında implante edilmesinden kaynaklanır. Bu kahverengi lekelenme normal kabul edilir. Ancak kanama hafif değil ise bu durum olası bir sorunun belirtisi olabileceğinden tıbbi destek almanız gerekir.

2. Diğer Nedenler

  • Erken gebelik döneminde hormonal konsantrasyon ve kan akımındaki ani artış değişiklikleri servikal ciltin hassaslaşmasına ve kolayca tahriş olmasına neden olarak akıntıya neden olabilir.
  • Vajinal veya servikal enfeksiyon da erken gebelik döneminde kahverengi akıntı veya lekelenmeye yol açar.
  • Rahim ağzında zararsız servikal poliplerin büyümesi genellikle kanama ile ortaya çıkar.
  • Rahim astar fibroidlerin büyümesi
  • Ektopik gebelikler vajinadan kahverengi akıntı gelmesine neden olabilir.
  • PlasentalAnomaliler
  • Herhangi bir kalıtsal bozukluk - Von Willebrand hastalığı veya diğer kan bozuklukları gibi

Erken gebelikte kahverengi akıntı durumunda ne zaman endişe duymanız gerekir?

Kahverengi akıntı implantasyon kanaması değilse, hemen değerlendirilmesi gerekir. Bayılma, ateş, karın ağrısı, kramp ve baş dönmesi gibi belirtiler düşük gibi ciddi bir duruma yol açabileceğinden acil tıbbi yardım almanız gerekir. Bir süre devam eden kahverengi akıntının renginde, miktarında değişiklikler gözlemliyorsanız veya karın ağrılarınız veya kramplar başladı ise acilen tıbbi destek almanız gerekir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR