Gebeliğin (Hamileliğin) 4. Haftasında Neler Oluyor?

Gebeliğin (Hamileliğin) 4. Haftasında Neler Oluyor?

pin
Gebelikte dördüncü hafta embriyonik dönemin başlangıcıdır. 4. hafta ile 7. hafta arası çoğu anne adaylarının hamile olduklarını öğrendikleri zamandır.

Şu andan itibaren 10 haftaya kadar bebeğinizin tüm organları gelişmeye başlar ve hatta bazıları fonksiyonuna başlayacaktır. Bebeğinizin en savunmasız olduğu haftalardan biridir.

Gebelikte 4. Hafta: Bebeğinizde neler oluyor?

Bebeğiniz şu an haşhaş tohumu boyutunda (1.98mm) bir embriyodur ve yeni evini (rahim içersinde) bulmuştur. Beyin ve merkezi sinir sistemi şekil almaya başlamıştır. İki katman olan embriyo daha sonra organ ve dokuları oluşturmak için üç katmana (ektoderm, mezoderm, endoderm) bölünecektir. Ektoderm diş minesi, cilt, saç, tırnak, meme bezleri, ter bezleri ve sinir sistemi (beyin dahil) haline gelecektir. Mezoderm kalp, dolaşım sistemi, iskelet, bağ dokuları, kan sistemi, ürogenital sistem ve kaslar haline gelecektir. Endoderm ise akciğerleri, gastrointestinal sistemdeki astarın geliştirilmesi, karaciğer, pankreas ve tiroid haline gelecektir.

Plasenta da oluşmaya başlamış ve hCG gibi bazı önemli hormonları üretiyor olacaktır. Ayrıca, amniyon kesesi ve yolk kesesi bu dördüncü haftada gelişmeye başlayacaktır.

Gebelikte 4. Hafta: Anne adayında ne gibi değişiklikler oluyor?

Adet dönemiz gecikti ise gebelik testi yapmanız gerekir. Birçok idrar testi dördüncü haftadaki gebeliği tespit edebilecek kadar hassas değildir. Test için 1 hafta daha bekleyebilirsiniz. Net olarak hamile olduğunuz öğrendiyseniz, folik asit gibi multivitaminleri almaya başlamanız gerekir.

Dördüncü haftada bazı gebelik belirtileri hissedebilirsiniz. Göğüsleriniz daha hassaslaşır ve bazı lekelenme veya hafif kanamalar olabilir. Henüz farklı bir şey hissetmeyebilirsiniz de, ama kendinizi gebelik belirtilerine karşı hazırlayın. Şişkinlik, bitkinlik, sersemlik, bulantı, kusma, hafif kramplar ve ruh halininizde dalgalanmalar hissedebilirsiniz.

Hamilelikte 4. haftayla birlikte anne adayının gebelik için olan olumsuz alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR