Gebelik Döneminde Alerji İlaçlarının Kullanımı

Gebelik Döneminde Alerji İlaçlarının Kullanımı

pin
Alerji ilaçları bazen hamilelik döneminde tavsiye edilir. Gebelik döneminde herhangi bir ilaç almadan önce, bebeğinizi etkileyebilecek olası risklere karşı belirtilerin şiddetini tartmak önemlidir.

Gebelik döneminde kullanılan ilaçlar, güvenlik düzeylerini belirtmek için A ila D sınıfları arasında derecelendirilir. A kategorisindeki ilaçların gebelik döneminde kullanılmasının güvenirliği kanıtlanmıştır. B kategorisindeki ilaçlar ise hayvanlar üzerinde yapılan testler sonucu güvenli olarak kabul edilir.

Örneğin, bir B kategorisi ilaç hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde anne adaylarının doğmamış bebekleri için herhangi bir risk teşkil etmez. Bu kategorideki alerji ilaçları Claritin, Alavert, Cetirizine (Zyrtec) ve budesonid burun spreyini (Rhinocort) içerir.

B kategorisindeki ilaçlar güvenirlikleri hakkında %100 garanti vermeseler de, bu sınıftaki ilaçlar genellikle hamilelik döneminde gerekli ise en iyi seçeneklerdendir. Bazı alerjik ilaçlar ise C kategorisine girmektedir. C kategorisindeki ilaçların hayvanlar üzerinde yapılan testleri sonucu olası riskler gözlemlenmiştir.

Eğer alerjik bir durumunuz var ise, aşağıdaki doğal yöntemler durumunuza yardımcı olabilir:

  • Alerjiyi tetikleyecek şeylerden kaçının
  • Tuzlu burun spreyi deneyin
  • Günlük rutinlerinize fiziksel aktivite ekleyin. Egzersizler burun iltihabını azaltmaya yardımcı olur.
  • Yatağın baş kısmını 30 ila 45 derecelik bir açıda yükseltmeye çalışın. Astım veya burun ile ilgili alerjilerde baş kısmınızın yüksekte olması daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Eğer doğal yöntemler ve metotlar alerjik durumunuzun iyileşmesine yardımcı olmuyor ise, gebelik döneminde alerjik ilaçların yasak olmadığını unutmayın. Ancak bu tarz ilaçları kullanacaksanız ise, doktor onaylı kullanmaya çalışın.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR