Gebelikte Bulantı Nasıl Önlenebilir

Gebelikte Bulantı Nasıl Önlenebilir

pin
Hamileliğin ilk belirtilerinden biri olan bulantı, ilk trimester boyunca sık görülen bir semptomdur ve bazen daha da uzun sürebilmektedir. Bulantı kesinlikle rahatsız edici bir duygu iken, bebeğe zarar vermez ve genellikle sağlıklı bir gebeliğin bir göstergesi olarak nitelendirilmektedir. Sabah bulantısı olarak adlandırılan bulantılar gebelikteki ortak endişelerin önemli bir parçasıdır.

Gebelikte Bulantılarının Nedenleri

Gebelik esnasındaki mide bulantısının nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, insan koryonik gonadotropin hormonu üretimi ile bağlantılı olduğu bilinmektedir. Gebelik hormonu olarak bilinen bu hormonun mide bulantısına nasıl katkıda bulunduğu bilinmemektedir. Gebelik sırasında mide bulantısının nedeni olarak gösterilen diğer teoriler ise; gebeliğin erken döneminde artan östrojen hormonu, hassas bir mide yapısı, stres ya da yorgunluğun mide bulantısı ve kusmaya neden olabileceği düşünülmektedir.

Hamilelikte bulantı veya kusma ne zaman başlar

Hamilelik sırasında bulantı veya kusma, genellikle gebeliğin 4-8 hafta içinde başlar ve 13 ve 14 hafta arasında azalması beklenmektedir. Ancak daha erken de başlayabilir ve daha uzun da sürebilir. Her gebe kadın ilk trimester süresince bu durumu yaşamayabilir. Çoğu kişinin sabah bulantısı olarak adlandırdığı gebelik bulantıları, sadece sabahları değil gün boyunca da olabilecek bir durumdur.

Gebelikte bulantının kontrol edilmesi ya da tedavisi ve önlenmesi

  • Bulantınızı tetikleyecek gıdalar ve kokulardan kaçınarak.
  • Yatağınızın yakınında tuzlu bisküvi bulundurun. Yataktan kalkmadan önce bir çift yiyin. Sindirilmesine biraz zaman verin ve yavaş yavaş yataktan kalkın.
  • 3 büyük öğün yemek yemek yerine daha az ve daha sık öğünler yapmaya çalışın.
  • Yemekler ile birlikte daha az sıvı için. Sıvıları öğünlerin arasında tüketmeye çalışın.
  • Daha kuru ve daha sade gıdalar tercih edin.
  • Sert şekerler emin.
  • Odanızı daha iyi nefes alabilmek için iyicene havalandırın.
  • Bol bol dinlenin. Eğer yorgun hissediyorsanız, vücudunuzu dinleyin ve yatmayı deneyin.
  • Bulantı hissini azaltması için zencefil ve limon koklayabilir ya da zencefilli veya limonlu bir içecek içebilirisiniz.
  • Prenatal vitaminler alıyorsanız doktorunuzla konuşun. Çok fazla demir bulantıya neden olabilir. Ayrıca doktorunuzla konuşarak B-6 vitamini alabilirsiniz. B-6 vitamininin bulantıyı azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Eğer şiddetli mide bulantısına ve kusmaya yukarıda ki tedaviler veya denediğiniz metotlar yardımcı olmuyorsa, daha fazla öneri için doktorunuza başvurun. Gebelik sırasında mide bulantısı normal olabilir, ama aynı zamanda ele alınması gereken bir soruna da işaret edebilir. Örneğin; Hiperemesiz Gravidarum ve Molar Gebelik gibi

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR