Gebelikte (Hamilelikte) Cinsel İlişki Sonrası Kanama Normal midir?

Gebelikte (Hamilelikte) Cinsel İlişki Sonrası Kanama Normal midir?

pin
Hamilelik döneminde cinsel ilişki sonrası kanama veya lekelenme oldukça sinir bozucu, cesaret kırıcı ve paniklemenize neden olabilir. Öncelikle paniklemeyin. Bu sürecin bebeğinize zarar vermesi oldukça düşüktür.

Bebeğiniz rahim veya vajina boşluğunun yukarısında yer alan rahim içinde korunmuş olarak uzanıyordur. Uterusun rahim ağzı mukus tıkacı tarafından kapatılır ve amniotik kese içindeki amniyon sıvısı ile bebeğiniz çevrelenir.

Gebelik döneminde cinsel ilişki sonrası kanama durumunda ne zaman endişelenmeniz gerekir? Seks sonrası kanamayı önlemek için neler yapabilirsiniz?

Gebelikte cinsel ilişki sonrası neden kanama olur?

Hamilelik sırasında cinsel ilişkinin düşük yapmaya neden olması olası değildir. Ancak daha önce bir düşük yapma geçmişiniz var ise, doktorunuz ilk trimesterde veya gebelik döneminde cinsel ilişkiden kaçınmanızı size tavsiye edebilir.

Hamilelik sırasında cinsel ilişki sonrası lekelenme veya kanama servikal bölgenin etrafında kan akımının artması nedeniyle kaynaklanır. Gebelik ile birlikte yumuşayan serviks etrafında çok sayıda küçük kan damarları mevcuttur ve cinsel karşılaşmadan sonra bu damarlarda kanamalar gerçekleşebilir.

Tüm kadınlarda ikinci veya üçüncü trimesterde cinsel aktivite sonrası ara sıra lekelenme veya kanama olması olağandır. Ancak kanamalar hafif ve ağır akışlı değilse veya kramplar eşlik ediyorsa, o zaman olası bir endişe duymanız gerekebilir. Böyle durumlarda hemen doktorunuza danışmalısınız.

Gebelikte cinsel ilişki sonrası kanama nasıl engellenir?

Kanama veya lekelenmeyi önlemek için gebelik döneminde seks yaparken rahim üzerinde daha az baskı yaratacak farklı cinsel pozisyonlar deneyin. Örneğin, partnerinizin arkanızda olduğu yan yatma pozisyonu.

Ne zaman bir doktora görünmeliyim?

  • Yoğun kramp ve alt karın bölgesinde şiddetli ağrı
  • Bol vajinal kanama (Ağrılı veya ağrısız olsun )
  • Doku içeren vajinal akıntı
  • Bayılma ve baş dönmesi
  • Yüksek ateş veya titreme
  • Cinsel aktivite sonrası rahim kasılmalarını uyarmış iseniz ve cinsel aktiviteden sonrada bu kasılmalar devam ediyor ise


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR