Gebelikte (Hamilelikte) İlaç Kullanımı Güvenli midir?

Gebelikte (Hamilelikte) İlaç Kullanımı Güvenli midir?

pin
Reçeteli, reçetesiz ve hatta bitkisel ürünler ile diyet takviyeleri dahil olmak üzere herhangi bir ilaçı gebelik döneminde kullanmadan önce doktorunuz ile konuşun.

Hamilelik döneminde alınan birçok ilacın güvenirliliği bilinmemektedir ve güvenirlilikleri bazı faktörlere bağlıdır. Gebeliğin hangi döneminde olduğunuza, kullanılacak ilacın dozajına veya gebelik döneminden önceki sağlıksal sorunlarınıza bağlı olarak ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

İlk trimester döneminde acil bir durum oluşmadıkça ilaç kullanılmamalıdır. Bazı ilaçlar ise hamileliğin farklı aşamalarında bebeğinize zarar verebilir.

Hamileyken ilaç kullanımı güvenli midir?

Bu sorunun kesin cevabı yoktur. Eğer herhangi bir ilaça başlayacak veya kullanımını durduracak iseniz, bunu yapmadan önce doktorunuz ile konuşmak en doğru seçenektir.

Bazen gebelik döneminde ilaç kulanılmasını gerektiren seçimsel zamanlar olabilir. Mesela soğuk algınlığı gibi. Bazen de ilaç kullanımının seçimsel olmadığı, yani zorunlu olduğu durumlar olabilir. Örneğin; astım, diyabet, depresyon, mide yanması, mesena enfeksiyonu veya gebelik problemerini tedavi edecek ilaçlar gibi.

Ancak her kadının vücudu farklı olduğundan, ilaçlara verebilecekleri tepkiler de farkılı olabilir. Bunun en iyi analizini yapacak kişide doktorunuzdur.

Gebelik döneminde hasta iseniz ve ilaç kullanmanız gerekirse ne yapmalısınız?

Gebelikteki hastalık durumlarında ilaç kulanmanızın gerekli olup olmayacağına karar vermek oldukça zordur. Bunu doktorunuz ile konuşmanız gerekir. Bazı sağlık sorunları tedavi gerektirir. Örneğin; tedavi edilmeyen bir idrar yolu enfeksiyonu böbrek enfeksiyonuna dönüşebilir. Buda düşük veya erken doğuma neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ise antibiyotik kullanılması gerekir.

Hamileyken vitaminler güvenlimidir?

Düzenli multivitaminler ve doğum öncesi vitaminleri gebelik döneminde almak güvenli ve yararlı olabilir. Önemli olan vitamininin dozajını doğru ayarlayabilmektir. Çok fazla vitamin alımı bebeğinize zarar verebilir. Örneğin, çok yüksek seviyelerde A vitamini almak şiddetli doğum kusurlarına neden olabilmektedir.

Aşılar ve Gebelik

Aşılar tehlikeli hastalıklara karşı vücudu korur. Bazı aşılar gebelik döneminde güvenli değildir.

Bitkisel ilaçlar veya doğal ürünler hamilelik döneminde güvenli midir?

Bu ürünler gebelik döneminde size veya büyüyen bebeğinize zarar verebilecek şeyleri içerebilir. Herhangi bir bitkisel ürün veya diyet takviyesi kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR