Gebelikte (Hamilelikte) İshal

Gebelikte (Hamilelikte) İshal

pin
Hamilelik döneminin talihsiz rahatsızlıklarından biri olan ishal de önemli miktarda sıvı kaybedilir. Nadiren hayatı tehdit edici olsa da hamile iken hafife alınmamalıdır.

Gebelikte İshal Nedenleri?

Eğer gebelik sırasında ishal yaşarsanız şaşırmayın. Gebelik ve ishal arasında birkaç ilişki vardır. Hamile kadınlar bebeğinin ihtiyaç duyduğu besinleri aldığından emin olmak için kendi diyetlerinde ani değişiklikler yapacaktır. Bu dönemdeki değişiklikler ise midede rahatsızlıklara ya da ishale neden olacaktır.

Başka bir neden ise bazı hamile kadınlar gebelikleri döneminde bazı yiyeceklere karşı daha duyarlı hale gelecektir. Sıklıkla tüketilen bu yiyecekler mide rahatsızlığa ya da ishale neden olacaktır. Son bir neden ise gebelik sürecinde meydana gelen hormonal değişikliklerim sindirim sürecini yavaşlatması ve neticesinde mide rahatsızlıklarına ya da ishale neden olmasıdır. Her hamile kadın gebeliklerindeki bu hormonal değişiklikleri yaşar. Ancak bazıları hamileliklerinin erken dönemlerinde ishal problemi ile karşılaşırlar. Eğer birinci veya ikinci trimesterde ishal problemi varsa, büyük olasılıkla nedeni ya yediğiniz bir şeyin size dokunmasıdır ya da bir bakteriyel veya viral enfeksiyon olasılığıdır.

Gebeliğin üçüncü trimester döneminde ishal

Üçüncü trimester döneminde ishal nadir değildir ve doğum tarihi yaklaşırken gerçekleşme olasılığı daha yüksektir. Bu doğumun yakın olduğunun bir işareti olabilir ve birkaç hafta önceden bu durum başlayabilir. Eğer üçüncü trimesterde ishal yaşıyorsanız, bu bebeğinizin hemen doğacağı anlamına gelmez ve doğum ile ilgili diğer belirtileri izlemeniz gerekir.

Gebelikte İshal Tedavisi

İshal vakalarının çoğu birkaç gün içinde kendi kendine geçer. İshal durumunda dikkat edeceğiniz ana endişe sulu kaldığınızdan emin olmaktır. Vücudun kaybettiği elektrolitleri tekrar yerine koyması ve dehidrasyonu önlemek için bol bol su, meyve suyu ve et suyu tüketmeye çalışın. Su vücudun kaybettiği sıvıları doldurmaya, meyve suyu potasyum düzeylerini doldurmaya ve et suyu ise sodyum düzeylerini doldurmaya yardımcı olacaktır.

Eğer gebelikte ishal kendi kendine geçmiyor ise doktorunuzdan destek almaya çalışın. Eğer ishal nedeni bakteri ve parazitler ise, antibiyotik gerekebilir (doktor reçete etmediği sürece ilaç kullanmayın). Nedeni bir virüs ise, antibiyotikler yardımcı olmaz. Nedenini belirlemek için tıbbi kontrolünün yapılması gerekecektir.

Gezgin İshal Ve Hamilelik

Gezgin ishal yolcuları etkileyen yaygın bir hastalıktır. Gezgin ishalin başlangıcı seyahat ederken herhangi bir zamanda başlayabilir. Gezgin ishal ana kaynağı kirli yiyecekler veya su tüketimidir. Eğer hamilelik döneminde seyahat edecekseniz, gezgin ishalden kaçınmak için: musluk suyundan veya musluk suyundan yapılmış buz küplerinden ya da musluk suyu ile dişleriniz fırçalamaktan kaçının. Aynı zaman da soyulmuş meyvelerden ya da kendinizin soymadığı meyvelerden uzak durun.

Gebelik döneminde ishal iseniz, dehidratasyonu önlemek için yeterli sıvı içtiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR