Gebelikte (Hamilelikte) Kilo Alımı

Gebelikte (Hamilelikte) Kilo Alımı

pin
Sağlıklı ve dengeli bir beslenme hem bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri almasında hem de sağlıklı bir oranda büyümesine yardımcı olacaktır.

Ortalama olarak hamile kadınların gebeliklerinden önceki döneme göre günlük ekstra 300 kaloriye ihtiyaçları vardır.

Gebelikte ne kadar kilo almalıyım?

Hamilelikte kaç kilo almanız gerektiği gebelikten önceki kilonuza ve kilonuz ile boyunuz arasındaki uygunluğa bağlıdır. Boy ve ağırlığınız arasındaki ilişki "beden kitle indeksi" olarak adlandırılmaktadır.

  • Eğer hamilelik öncesi kilonuz ile boyunuz arasındaki ilişki normal ise, hamilelikte alacağınız kilo 11 ile 16 kg arasında olmalıdır. Hamilelikte kilo alımı nasıl olmalı? İlk trimesterda alacağınız kilo 0.5 kg ile 2.5 arasında olmalıdır. İlk trimesterdan sonraki her hafta da ise 0.5 kg almanız gerekecektir.
  • Eğer boyunuza göre kilonuz gebelik öncesi daha az ise, hamilelikte alacağınız kilo 12.7 ile 18.1 kg arasında olmalıdır.
  • Eğer boyunuza göre kilonuz fazla ise, gebelikte almanız gereken kilo 6.8 kg ile 11.3 arasında olmalıdır.
  • Eğer aşırı kilolu iseniz, gebelikte almanız gereken kilo 5 kg ile 9 kg arasında olmalıdır.

Eğer ikiz gebelik durumunuz var ise, hamilelikte almanız gereken kilo ne kadar olmalı?

  • Boy uzunluğunuza göre normal bir kilonuz var ise, almanız gereken kilo 16.7 kg ile 24.5 kg arasında olmalıdır.
  • Boy uzunluğuna göre kilonuz az ise, bu durumla ilgili çok fazla data maalesef mevcut değil.
  • Boy uzunluğuna göre kilonuz fazla ise, almanız gereken kilo 14 kg ile 22,7 kg arasında olmalıdır.
  • Boy uzunluğuna göre kilonuz aşırı fazla ise, almanız gereken kilo 11,3 kg ile 19 arasında olmalıdır.

Hamilelikte önerilen kilo alımını nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

Sağlıklı bir beslenme ve doktorunuzun da onaylayacağı bir egzersiz programı ile almanız gereken kiloyu korumaya çalışabilirsiniz. Aslında, ilk trimesterde çok fazla ekstra bir kaloriye ihtiyacınız yoktur. İkinci trimester da günlük ekstra 340 kaloriye ve üçüncü trimester da günlük ekstra 450 kaloriye ihtiyacınız vardır. Bunları uyguladığınızda önerilen kilonun üzerine çıkmanız düşük bir ihtimaldir.

Hamilelikte önerilen kilodan daha fazla veya daha az aldığınızda ne gibi negatif sonuçlar ortaya çıkabilir?

Hamilelik sırasında önerilen miktardan daha fazla kilo almış iseniz doğumsal komplikasyonlar olasıdır. Örneğin; çok fazla kilo alımı sezaryen doğum veya erken doğum olasılık riskini artırır. Ayrıca doğumdan sonraki süreçte alınan aşırı kiloların verilmesi kolay olmamaktadır.

Buna ek olarak, gebelikten önce aşırı kilolu ya da obez olan kişilerde gestasyonel diyabet veya preeklampsi gelişme olasılığı, gebelikten sonra emzirme problemleriyle karşılaşma ihtimali ya da doğacak çocuğunda aşırı kilolu veya obez olma ihtimali yüksektir.

Öte yandan, hamilelik sırasında yeterince kilo almayan anne adaylarında ise düşük ağırlıklı bebek doğurma veya erken doğum yapma olasılıkları yüksektir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR