Gebelikte (Hamilelikte) Saç Bakımı

Gebelikte (Hamilelikte) Saç Bakımı

pin
Hamilelik sırasında saç bakımı ile ilgili sorular yaygındır. Kimyasallar ve boyalar içeren çoğu saç bakım yöntemlerinin (boyama, röfle, kıvırma veya dalgalandırma, ağartma ve perma …) güvenli olup olmadıklarını, kadınlar hamilelik döneminde merak etmektedirler.

Hamilelik sırasında saç bakımı ile ilgili sorular yaygındır. Kimyasallar ve boyalar içeren çoğu saç bakım yöntemlerinin (boyama, röfle, kıvırma veya dalgalandırma, ağartma ve perma …) güvenli olup olmadıklarını, kadınlar hamilelik döneminde merak etmektedirler.

Gebelik döneminde saç boyaları veya kimyasal saç bakım çeşitleri güvenli midir?

Oldukça sınırlı olmasına rağmen, çoğu araştırmaya göre hem yarı-kalıcı hem de kalıcı boyalarda bulunan kimyasallar yüksek toksik içermezler ve hamilelik sırasında kullanımı güvenlidir. Buna ek olarak, saç boyalarının çok az miktarı cilt tarafından absorbe edilerek fetus'e ulaşması mümkündür. Doğal olarak bu küçük miktarın fetus için zararlı olacağı düşünülmemektedir. Aynı durum emzirirken de geçerlidir. Bu konuyla da ilgili çok fazla araştırma olmamasına rağmen, emzirme döneminde saç bakımı yapan kadınların sütlerinde kimyasal riskler bulunmamaktadır.

Eğer gebelik sırasında düzenli saç boyaları kullanmak için tereddüt yaşıyorsanız, dikkate alabileceğiniz bazı güvenli alternatifler mevcuttur. Örneğin, saç derisine değmeyecek şekilde sadece saç tellerinin boyanması veya bitkisel boyalar (kına) gibi… Hala gebelik döneminde saç boyası kullanımı ile ilgili endişeleriniz varsa, doktorunuza da danışabilirsiniz. Bazı doktorlar, ikinci veya üçüncü trimester dönemine kadar saçlarınızı boyamanız için beklemenizi tavsiye edebilirler.

Gebelik döneminde kimyasal saç bakımıyla ilgili ne gibi önlemler alabilirsiniz?

Akılda tutulması gereken başka bir şey ise, gebelik döneminde saçın doğal dokusunun değişebileceği ve bundan dolayı saça uygulanacak perma veya renklendiricilerin farklı tepkiler ortaya çıkarabileceğidir.

  • İkinci trimestere kadar beklemeyi düşünün
  • Bu tarz bir işlem yaptıracaksanız, iyi bir havalandırma sahip bir yeri tercih edin
  • Kimyasal boyaları talimatlarına göre uygulayın ve gerektiğinden daha fazla süre saçınızda kalmasına izin vermeyin
  • Bakımdan sonra kafa derinizi iyicene durulayın
  • Bu tarz bir işlemi yaparken eldiven giyin
  • İşleme başlamadan önce alerjik reaksiyonlar için bir test yapın
  • Göz bölgesinde enfeksiyon riskini artırabilme riski fazla olan kaş veya kirpiklere asla boya kullanmayın

Hamile olup da güzellik salonlarında çalışanlar veya güzellik uzmanları gibi mesleği olanlar için ise; hamilelik dönemlerindeki riskler çalışma koşullarına ve çalışma saatlerine bağlıdır. Bu tarz işleri olup da risk almak istemeyenler için gebelik dönelerinde çalışmamaları daha uygun olur. Unutmayın ki, Uzun süre çamaşır suyu gibi ağartıcılara veya kimyasallara maruz kalmak, düşük riskini artırır.

Ne olursa olsun saç bakımı ile ilgili gebelik sonrasına kadar bekleyemiyorsanız bile, en azından ilk trimester sonrasına kadar beklemeniz gerekir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR