Hamilelik (Gebelik) Döneminde Cinsel İlişki

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Cinsel İlişki

pin
Hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi? Kesinlikle! Çoğu ebeveyn bu konuda endişelense de eğer normal bir gebelik söz konusu ise, su gelene kadar (amniyotik kesenin yırtılması ile boşalan amniyotik sıvı - bebeğin doğacağının sinyallerinden biri) cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Normal gebelikte vajinal enfeksiyonlar ile erken düşüklerin nedeni gebelik dönemindeki seks değildir. Araştırmalara göre, hamilelik zamanında düzenli yapılan seksin erken doğum olasılığını daha da düşürdüğü söylenmektedir.

Hamilelik döneminde cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Cinsel ilişki esnasında partneriniz üstte olsa bile bebeğe zarar veremezsiniz. Amniyotik kese ve uterus daki güçlü kaslar bebeğinizi korur.

Hamilelik sırasında seks düşüğe neden olabilir mi?

Genel olarak hayır. Erken düşükler genellikle gelişmekte olan bebekteki kromozomal anormallik veya diğer sorunlar ile ilişkilidir.

Gebelik sırasında en uygun ve en iyi cinsel pozisyon hangisidir?

Rahat olduğunuz sürece cinsel pozisyonların çoğu hamilelik dönemi için uygundur. Hamilelik ilerledikçe, kendiniz için en iyi pozisyonu tecrübe ederek bulmaya çalışın. İlerleyen hamilelikte misyoner pozisyonunun (erkeğin üste olduğu pozisyon) uygun olmadığını kendiniz de tecrübe edeceksiniz. Önemli olan rahat olabilmeniz.

Gebelikte oral ve anal seks güvenli midir?

Oral seks gebelik sırasında güvenlidir. Eşinizin vajina içine hava üflemediğinden emin olun. Nadir durumlarda, hava patlaması kan damarını bloke edebilir. Buda size ve bebeğinize zarar verir.

Hamilelik döneminde anal seks tavsiye edilmemektedir.

Orgazm olma erken doğumu tetikleyebilir mi?

Orgazm rahim kasılmalarına neden olabilir, ancak bu kasılmalar doğum sırasında hissedeceğiniz kasılmalardan farklıdır. Orgazmın (ilişki sonucu veya ilişkiye girmeden) prematüre doğum veya erken doğum riskini artırması olası değildir.

Gebelik esnasında hangi durumlarda seks güvenli değildir?

Cinsel ilişkiye girmeden önce aşağıdaki durumların değerlendirilmesi için bir doktor tarafından kontrol edilip değerlendirilmeniz gerekir:

  • Rahimağzı zayıflık geçmişiniz var ise,
  • Seviyenin altında bir plasenta durumu var ise,
  • Karın ağrıları veya krampları söz konusu ise,
  • Açıklanamayan vajinal kanama durumu var ise,
  • Partnerinizde genital herpese gibi bir iltihabik hastalık söz konusu ise,
  • Erken doğum veya düşük geçmişiniz var ise

Bebek doğduktan sonra, ne kadar süre sonra tekrar seks yapabilirim?

Vajinal veya sezaryen doğum olsun, vücudunuzun iyileşmesi için zamana ihtiyacınız olacak. Uzmanlar ilişkiye başlamadan önce 4-6 hafta beklenmesini önermektedirler.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR