Hamilelikte Bacak Krampları İçin Ne Yapılmalı

Hamilelikte Bacak Krampları İçin Ne Yapılmalı

pin
Bacak krampları gebelikte sık görülen ve genellikle ikinci ve üçüncü trimesterde geceleri etkisi gösteren bir durumdur.

Ağrılı istem dışı kas kasılmaları ile bir ayak veya her iki ayağın baldır (bacağın diz ile topuk arasındaki arka bölümü) kısmını etkilemektedir.

Hamilelikte (Gebelikte) Bacak Krampları Neden Olur?

Hamile kadınların neden daha fazla bacak krampları yaşadığı tam olarak bilinmemektedir. Bacak kaslarının gebelik ile artan ekstra ağırlığı taşıması bacakların yorgun olmasını mümkün kılabilmektedir. Ya da diğer bir olasılık genişleyen uterusdan dolayı bacaklar ile kalp arasındaki kan dolaşımın yaptığı basınç da olabilir.

Hamilelikte bacak krampları ne zaman başlar?

Bacak krampları gebelikte ikinci trimesterde başlayabilir ve hamilelik ilerledikçe veya göbek büyüdükçe giderek kötüleşebilir. Bu kramplar gün içerisinde oluşabileceği gibi, genelde geceleri daha fazla etkisini hissettirirler.

Hamilelikte Bacak Krampları İçin Ne Yapılmalı?

Gebelikte kramlardan dolayı oluşan ağrı nasıl geçer:


  • Ayaktayken veya otururken uzun süre bacaklarınız üzerinde durmaktan kaçının.
  • Gün içerisinde ve yatmadan önce birkaç kez düzenli olarak baldır kaslarınızı gerin.
  • Akşam yemeği yerken ya da televizyon seyrederken ayak bileklerinizi döndürmeye ve ayak parmaklarınızı kıpırdatmaya çalışın.
  • Çok yorgun olmaktan kaçının. Ve ayaklardaki kan dolaşımını artırmak için sol tarafınıza uzanın.
  • Gün içerisinde düzenli su içerek susuz kalmamaya çalışın.
  • Kaslarınızı dinlendirmek için yatmadan önce ılık bir banyo deneyin.

Bazı araştırmalar doğum öncesi vitaminlerine ek olarak magnezyum takviyesi alınmasının bazı gebe kadınlarda bacak kramplarını önlemeye yardımcı olabileceğini düşünmektedirler. Ancak, diğer araştırmalar ise magnezyum takviyelerinin gebelik sırasında bacak kramplarının yoğunluğu üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını söylemektedirler. Gebelik sırasında ek herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzdan onay alın.

Bacak krampları olan anne adaylarının daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyduğunu duymuş olabilirsiniz. Ekstra kalsiyum alınmasının gebelik sırasındaki bacak kramplarını önlemeye yardımcı olduğuna dair yeterli kanıt yoktur.

Gebelikte bacak kramplarının ağrısını rahatlatmak için en iyi yol nedir?

Masaj yapabilir veya sıcak su kompresi uygulayabilirsiniz. Ya da bir kaç dakika yürüme iyi gelebilir.

Eğer bacak krampınız var ise, baldır kaslarınızı germeye çalışın. Aşağıdaki videodaki egzersizleri gebelik dönemindeki bacak krampları için yapabilirsiniz. Bir duvara iki elinizi yaslayıp bir bacağınız öndeyken germe hareketi yapmaya çalışın ya da topuklarınız üzerinde biraz yürümeye ve sonrasında parmaklarınız üzerinde yürümeye çalışarak kramp spazmının geçmesini sağlayabilirsiniz.Acı devam ederse ne yapmalısınız?

Kas ağrınız sabit, bacağınızda kızarıklık, hassasiyet, sıcaklık gibi durumları fark ederseniz, tıbbi destek almaya çalışın. Nispeten nadiren de olsa bu durum kan pıhtılaşmasının belirtileri olabilir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR