Hamilelikte (Gebelikte) Adet Görülür mü?

Hamilelikte (Gebelikte) Adet Görülür mü?

pin
Adet döneminde hamile kalmak mümkündür, ama çok olası değildir. Vücut hamilelik sırasında insan koryonik gondaotrophin'ini (hCG) üretmeye başladıktan sonra adet dönemleri kesilir.

Hamilelik döneminde adet kanaması olur mu? Bazı kadınlar hamilelik döneminde vajinal kanama yaşayabilirler. Hatta bazıları onlara düzenli bir adet kanaması gibi görünen aralıklı kanamalar da yaşayabilirler. Ama hamilelik dönemindeki vajinal kanamalar normal adet kanamalarından farklıdır. Yani menstruasyon (adet görme) gebelikte gerçekleşmez, ama kanamalar gerçekleşebilir.

Hamile kadınların yaklaşık %25-30'unda gebeliklerin erken döneminde kanama veya lekelenme görülebilmektedir. İlk trimester dönemindeki kanamaların birkaç nedeni vardır ve bu tarz kanamlar yanlış bir şeyin işareti de olmayabilir.

Gebelik döneminde kanamaların olası nedenleri nelerdir?

1. İmplantasyon Kanamaları - Döllenmiş yumurta rahim duvarına yapıştığı zaman bu kanama oluşur. Bu genellikle gebelik sonrasındaki 2-5 gün içinde gerçekleşir. Bu kanama hafiftir ve sadece 5-10 gün sürmektedir.

2. Hormonal Değişiklikler - Bu kanama oldukça hafif olmasına rağmen, bazen normal adet kanamalarına benzeyebilir. Bu durum genellikle vücudunuzun hamilelik dönemine alışabilmesi için ortaya çıkan hormonal değişikliklerden kaynaklanır.

3. Diğer Nedenler - Kanamalar ayrıca yaşamı tehdit edici olabilecek enfeksiyon, plasental problemler, ektopik gebelik veya düşük yapma gibi durumların bir işareti olabilir. Ayrıca cinsel ilişki sonrası veya rahim kanseri durumunda da kanamalar gerçekleşebilir.

Uyarı: Eğer hamilelik döneminizde adet kanamalarına benzer kanamalar yaşarsanız, doktorunuzdan destek almaya çalışın. Ağır kanamalar bir hormon dengesizliği, düşük veya enfeksiyon belirtisinin olası nedenlerinden biri olabileceği için tıbbi destek almanız gerekir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR