Hamilelikte (Gebelikte) Karın Çatlakları

Hamilelikte (Gebelikte) Karın Çatlakları

pin
Gebelik Çatlakları (Stria gravidarum) cildin aşırı gerilmesi sonucunda görünen morumsu kırmızı çizgili izlerdir. Bu çatlaklar genellikle üçüncü trimesterde ya da sonraki aylarda esnek olan karın bölgesinde oluşur. Emzirme döneminde göğüs bölgesinde ya da kalça ile uyluk bölgesinde de çatlaklar görülebilir.

Cilt üç ana katmandan oluşur: Epidermis (dış tabaka), dermis (orta tabaka) ve hipodermis (iç tabaka). Cilt kısa bir süre içersinde gerginleşirse, orta tabaka da çatlaklar oluşur. Bu gerilme işaretlerinin olduğu yerlerde cildin orta tabasının bozulmasından veya kırılmasından dolayı çatlaklar oluşur.

Vücudun büyümesi cildin ayak uydurmasından daha hızlı gelişirse hamilelik (gebelik) çatlakları oluşur. Başka bir ifade ile çatlaklar hamilelik boyunca ne kadar kilo aldığınızla değil de ne kadar hızlı aniden kilo aldığınız ile ilişkilidir. Bu çatlaklara cilt yüzeyinin altındaki elastik lifler neden olur. İlk oluştuklarında kırmızımsı veya mor renkte olan çatlaklar, hamilelik sonrası çatlakların çoğu solar ve daha az belirgindirler, ama tamamen yok olmazlar. Açık bir cildiniz varsa pembemsi çatlaklar ya da koyu tenli bir cildiniz varsa daha açık tonlu çatlaklar cildinizde oluşacaktır.

Gebelikteki karın çatlakları kimlerde görülür?

  • Genetiksel - Annenizde gebelik çatlakları oluşmuşsa, sizde de oluşma olasılığı oldukça yüksektir.
  • Gebelikte hızlıca aşırı kilo alan kişilerde
  • Birden fazla bebek sahibi olacak kişilerde (ikiz, üçüz…)
  • Kilolu bebek taşıyan anne adaylarında
  • Aşırı amniyotik sıvı olan anne adaylarında (100 gebeliğin 1 tanesinde görülebilen bir durumdur)
  • Gebelik döneminde sıvı tüketimi az alan kişilerde
  • Cushing sendromu ve Marfan sendromu gibi bir sağlık durumu olan kişilerde
  • Kortikosteroid ilaçların uzun süreli veya uygunsuz kullan kişilerde

Gebelik çatlaklarını önlemek veya korunmak mümkün mü?

''Ne yazık ki, çatlakları önlemenin (çatlak oluşmaması için) hiçbir yolu yoktur. Bu durumu önleyecek veya tedavi ettiğini iddia edecek herhangi bir krem, jel, losyon ya da balsam'la ilgili herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Şişenin üzerinde böyle bir iddia varsa, kanmayın!'' Mary Lupo, Amerika Tulane Üniversitesi Tıp Okulu Dermatoloji Klinik Profesörü.

Ancak kilonuzu kontrol ederek, sıvı tüketimini yeterli alarak ve cildi hidratlatacak zengin bir losyon ve krem kullanarak cildin daha iyi hissetmesini, oluşabilecek kaşıntının önlenmesini ya da cildin yumuşamasını sağlayarak risk olasılıklarını azaltabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR