Hamilelikte (Gebelikte) Sivilce

Hamilelikte (Gebelikte) Sivilce

pin
Hamilelik sırasında yükselen hormon düzeyleri çeşitli cilt değişikliklerini beraberinde getirir. Bu değişikliklerden en yaygın olanlardan bir tanesi de aknedir. Hamile olmayan bir kadındaki sivilceler dermatolog teşhisinden sonra reçeteli ilaçlar (Accutane, Retin-A, ve Tetrasiklin) ile tedavi edilebilir. Ancak hamile kadınlarda bu ilaçların kullanımı önerilmez.

Gebelik döneminde kullanılmaması gereken bu ilaçlar nelerdir?

Accutane: Accutane akne tedavisi için ağızdan alınan reçeteli bir ilaçtır. İzotretinoin olarak da adlandırılmaktadır.

Retin-A: Retin-A akne tedavisi için deriye tatbik edilen reçeteli bir kremadır. Tretinoin kremi olarak da adlandırılmaktadır.

Tetrasiklin: Tetrasiklin akne ve solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için oral yolla alınan bir antibiyotiktir.

Hamilelik döneminde aknelerin (sivilcelerin) birincil nedeni ilk trimester döneminde artan hormon düzeyleridir. Yüksek seviyedeki hormonlar cildin doğal yağ üretimini arttırır. Gebelik sivilcelerinin kimlerde gelişebileceğini tahmin etmek zordur. Eğer akne öykünüz varsa (gebelikten önce sivilceler oluşuyorduysa) ya da adet döngüsünün başlarında bu tarz bir sıkıntınız vardıysa, hamilelik döneminde sivilcelerin olma olasılığı daha fazladır. Eğer ilk trimesterde sivilce gelişmediyse, ikinci ya da üçüncü trimesterde oluşma olasılığı düşüktür.

gebelik döneminde sivilceleri kontrol etmek biraz zor olabilir. Çünkü birçok reçeteli veya reçetesiz ilaçların hamilelik döneminde kullanılması, bebeğe zarar verme riskini artırmaktadırlar.

Gebelik döneminde normal olan sivilcelenmeler, gebelikten sonra hormon seviyelerinin normale dönmesiyle genellikle azalırlar. İlaçların yerine doğal ev tedavileri ile önlemler alabilirsiniz.

Gebelik döneminde sivilceler için ilaçsız tedaviler:

  • Gebelikte oluşan akneler genellikle doğumdan sonra düzelir. Bu yüzden en güvenli yol, doğal bir cilt bakımıdır.
  • Günde iki kereden fazla duş almayın. Küvette duş alıyorsanız 10 dak. fazla kalmayın.
  • Sivilceleri bölgeyi yıkadığınızda veya duş aldığınızda nazik, yağsız, alkol içermeyen ve aşındırıcı olmayan temizleyiciler kullanın.
  • Aşırı temizlikten kaçının. Bu durum ciltteki yağ bezlerini aşırı tahrik edebilir.
  • Yüzünüzü her yıkadıktan sonra kurulmak için kullandığınız havluyu her seferinde değiştirin.
  • Yıkandıktan sonra, ılık su ile cildinizi durulayın. Sonra yavaşça kurulayın ve nemlendirici uygulayın.
  • Yağlı bir cilde sahipseniz, düzenli olarak şampuan kullanın. Saçlarınızı şampuanlarken yüzünüzü kapatmamasına dikkat edin.
  • Eğer kozmetik ürünleri kullanıyorsanız, yağsız ürünleri seçin. Su bazlı ya da komedojenik olmayan veya acnegenic olmayan ürünleri tercih ediniz.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR