Hamilelikte (Gebelikte) Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı

Hamilelikte (Gebelikte) Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı

pin
Gebelik öncesinde düzenli uyuduğunuz uyku pozisyonu artık size dinlendirici bir uyku vermek için rahat olmayabilir. Hamilelik döneminde yatakta uyuyabilmek için rahat bir pozisyon bulmak ya da en güvenli ve en iyi uyku pozisyonunu bulmak anne adayları için zorlu bir görev olabilir.

Yanlış uyku pozisyonu hamilelikle gelen vücut değişikliklerini şiddetlendirebilir. Örneğin; sırt ağrısı, yorgunluk, solunum zorlukları gibi.

Hamilelik döneminde güvenli uyku pozisyonu hangisidir? Gebeliğin beşinci ayından sonra sırtınız kesinlikle iyi olmayacaktır. Sırt üstü yatmak aorta ve karın arkasındaki kan taşıyan damarlara ekstra basınç uygulayacaktır. Bu damarlar üzerindeki basınç vücudunuzun kan dolaşımını yavaşlatabilir. Sırt üstü veya yüzüstü yatmak sırt ağrılarına, nefes almada zorluklara, hemoroite, düşük kan basıncına ve düşük kan dolaşımı gibi sorunlara yol açabilir.

Hamileyken yan tarafa uyku en iyi uyku pozisyonudur. Özellikle, sol tarafa uyku kan akışını artırarak bebeğinize faydalı olabilir. Aynı zamanda böbreklerin atık ürünleri ve sıvıları ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Böylece bileklerde, ayaklarda ve ellerde şişlik azalır.

Gebeliğin erken dönemlerinde sol tarafa uyumaya başlayarak kendinizi alıştırabilirsiniz. Tabi ki, tüm gece bir pozisyonda kalmak rahat olmayabilir. Bu yüzden yanlara dönerek kendi lehinize bir strateji geliştirebilirsiniz.
Kendiniz için rahat bir uyku pozisyonu bulmak amacıyla yastıkları kullanabilirsiniz. Bazı anne adayları bacaklarını arasına ya da mide altına yastık koyarak rahat bir pozisyon bulabilmektedirler.

Aşağıdaki ipuçları size hamilelik sırasında iyi bir gece uykusu almak için yardımcı olabilir:

  • Kafeinli içecek alımını kısıtlayın.
  • Ağır bir yemek veya uyku öncesi bol sıvı tüketmekten kaçının.
  • Uyku rutininizi ayarlamaya çalışın ve her gün aynı zamanda uyanmaya çalışın.
  • Uykudan birkaç saat öncesinden titiz işler yapmaktan kaçının. Bunların yerine sıcak bir banyo alarak ya da kafeinsiz bir fincan bitkisel bir şey içerek rahatlamaya çalışın.
  • Bacak krampları oluşma şansını azaltmak için diyetinizde uygun miktarda kalsiyum aldığınızdan emin olun.
  • Yaklaşan doğum, hamilelik kaygısı veya korkusundan dolayı uyuyamıyorsanız, doktorunuzdan destek almaya çalışın.

Gebelik sırasında rahat uyku pozisyonlarını (gebelikte yatış pozisyonu nasıl olmalı) öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR