Hamileyken Yüzmek: Gebelikte Denize ve Havuza Girmek

Hamileyken Yüzmek: Gebelikte Denize ve Havuza Girmek

pin
Hamile iken yüzmek tamamen güvenlidir. Yüzme hamile iken yapabileceğiniz en iyi egzersiz türlerinden biridir. Çünkü gebelik sırasında yüzme tüm vücudun çalışmasına, formda kalınmasına ve doğum için vücudun hazırlanmasına yardımcı olur.

Hamile kadınların haftalık en az 2- 2 ½ saat orta derecede aerobik aktivite yapmaları önerilmektedir. Yüzme de aerobik aktivitelerden bir tanesidir.

Yüzme nispeten ağırlıksız bir ortam sunmakta ve vücut ağırlığının %90'nına kadar kişiye destek olmaktadır. Yani, kardiyovasküler sistemin ve büyük kas grubunun çalışması için güvenli bir yer sağlar.

Gebelik sırasında yüzme ayrıca anne adayının aerobik kapasitesini artırır. Yani, vücudun kaslara daha etkili oksijen taşımasına, kendi performansını artırmasına ve hamilelik egzersizlerinden daha iyi sonuçlar almasına yardımcı olur.
Hamilelik esnasında yüzmenin sabah bulantılarını gidermeye yardımcı olduğu da söylenmektedir.

Bazı bilimsel kanıtlara göre ise gebelikte yüzmenin bebeğin anne karnında en iyi pozisyonu alabilmesine teşvik ettiği de söylemektedir.

Hamile bir kadının yüzerken kendisini aşırı yormaktan, uzun süre nefesini tutmaktan ve yüzülen yerdeki suyu yutmaktan kaçınması gerekir. Anne adayının yüzmeden önce su kaybını önlemek için yeterli miktarda sıvı alması gerekir. Her zaman yüzmeden sonra duş alınmalıdır. Özellikle üçüncü trimesterde, asit hazımsızlığını ve mide reflüsünü önlemek için yüzmeden önce en az iki saat boyunca bir şey yememeniz gerekir.

Bebeğin karın bölgesindeki ana kan damarlarına baskısı yüzünden, gebeliğin geç dönemlerinde (16 haftadan sonrası) sırtüstü yüzmek iyi bir fikir değildir. Kurbağalama yüzüş en doğru seçim olacaktır. Gebeliğin erken dönemlerinde, tüm yüzme stilleri uygundur.

Hamileyken havuzda ve denizde yüzmek güvenlimidir?

Denizde yüzmek havuzda yüzmeye göre daha güvenlidir. Hamile kadınlar yüzme havuzuna yüzmeye gidebilir, ama bazı durumlarda yüzme havuzları hamile kadınlar için riskli olabilir. Yüzme havuzlarında kullanılan kimyasallar (suya çok fazla klor ve temizlenme maddelerinin eklenmesi gibi) anne ve bebeği için tehlikeli olabilir. Eğer bir yüzme havuzuna gidiyorsanız, kullanılan kimyasalların doğru miktarda kullanıldığından emin olmanız gerekir. Yüzerken havuz suyunu yutma olasılığını düşünmeniz gerekir!

Eğer yüzerken aşağıdakilerle karşılaşıyorsanız, yüzmeyi bırakmalı ve bir uzman tavsiyesi almanız gerekir.

  • Baş dönmesi,
  • Nefes nefese kalıyorsanız,
  • Vajinal kanama,
  • Düzensiz kalp atışı,
  • Alt karın ağrısı veya uterus kasılmaları
  • Sıvı akıntısı

Ayrıca tekrarlanan bir düşük geçmişiniz varsa, erken doğum olasılığı, zayıf bir rahim, membran rüptürü, çoklu gebelik ya da kalp ve akciğer hastalığınız varsa yüzmeye başlamadan önce bir doktor tavsiyesi almanız gerekir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR