İlk Hamilelikle İkinci Hamilelik Arasındaki Farklar

İlk Hamilelikle İkinci Hamilelik Arasındaki Farklar

pin
İkinci, üçüncü ve hatta dördüncü gebeliğin her seferinde bir öncekine göre yeni duygusal ve fiziksel farklılıkları hissedeceksiniz.

Her gebelik farklıdır ve bir sonraki gebelikte ne olacağını tahmin etmenin bir yolu yoktur.

Çoğu kadının ikinci gebeliklerinde yepyeni duygusal ve fiziksel farklılıkları tadacağı kesin. İkinci hamilelik sırasında ilk hamileliğe göre aşağıdaki farklılıkları yaşayabilirsiniz:

Artan yorgunluk. Birinci hamilelikte çocuğunuzun bakımı ve ilerleyen yaşınızla birlikte ikinci hamileliğinizde daha yorgun hissetme olasılığınız mümkündür.

Farklı meme değişiklikleri. Göğüsleriniz ikinci gebeliğiniz döneminde hassas olmayabilir veya boyutu ilk gebeliğe göre artmayabilir.

Erken genişleyen karın bölgesi. Önceki gebeliğe göre karın kasları daha gergin olmadığından karın bölgesi erken genişleyebilir.

Önceki gebeliğe göre bebeğin daha eken hareket ettiğini hissetmek. Nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor olduğunuzdan, ikinci hamilelik sırasında bebek hareketlerini önceden hissedebilirsiniz.

Rahim kasılmalarında değişiklikler. Gebeliğin ortalarında veya daha öncesinde gerçekleşen düzensiz ve acısız rahim kasılmalarını fark edebilirsiniz.

Kısa doğum süreci. İkinci gebelikteki doğumun ilkine göre daha kısa olması muhtemeldir.

Daha fazla demir eksikliği. Birinci gebelikte kanınızda depolanan demirin büyük bir kısmını kullanacağından ve ikinci gebelik için yeterli miktarda depolanamayacağından besin eksikliği hissedebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili belirtileri daha erken hissedebilirisiniz. Sırt ağrısı, varis ve hemoroid gibi. Sabah bulantılarınız ve aşırı istekleriniz ilk hamilelikten daha kötü olmaz.

Bir çok kadın ikinci hamileliklerinde daha hızlı kilo aldıklarını hissedebilirler.

Ayrıca, eğer ilk doğumda herhangi bir komplikasyon yaşadıysanız (erken doğum, hipertansiyon ya da gestasyonel diyabet gibi), ikinci hamilelik veya sonraki gebeliklerde artan risk altında olabileceğinizi akılda tutun.

2.hamilelik belirtileri için bu yazımızı okuyabilirsiniz...

İlk hamilelik belirtileri için bu yazımızı okuyabilirsiniz...

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR