Kadınların En Doğurgan Olduğu Dönem ve Yaş Aralığı

Kadınların En Doğurgan Olduğu Dönem ve Yaş Aralığı

pin
Normalde, bir kadının en doğurgan olduğu zaman yumurtlama dönemidir. Öncelikle eğer hamile kalmak istiyorsanız, yumurtlamadan hemen önce veya yakın zamandaki bir cinsel ilişki gebelik şansını artırır. Diğer yandan eğer hamile kalmak istemiyorsanız, yumurtlamadan 5 gün önce ile 3 gün sonrası arasındaki süreçte fiziksel ilişkiye girmekten kaçınmalısınız.

Kadınların En Doğurgan Olduğu Dönem Ne Zamandır?

1. Yaş ve Doğurganlık

Yaş büyüdükçe doğurganlık azalır. Son araştırmalar doğurganlığın en yüksek olduğu yaş aralığının 19 ila 26 yaş arası olduğunu söylemekte ve 26 yaşından sonraki her yılda doğurganlık oranı önemli bir biçimde azalmaktadır. 27 ile 34 yaş aralığındaki bir kadının hamile kalma şansı 26 yaşın altındaki bir kadına göre %40 daha azdır.

Eğer erkek partner kadından 5 yaş daha büyük ve kadınında 35 yaşından büyük ise, hamile kalma olasılığı %30 dur.

2. Yumurtlama ve Doğurganlık

Yaşın yanı sıra, bir kadın yumurtladığı sürece doğurgandır. Genellikle bir kadın yumurtlama döngüsü sırasında sadece 5 gün doğurgandır. Normal yumurtalık döngüsünün uzunluğu bir sonraki adet döngüsünden 12 ila 16 gün öncesi arasındaki süreçtir.

Doğurganlık Nasıl Artırılır veya hamile kalma şansı nasıl artırılır?

Bazı yararlı ipuçları hamile (gebe kalma) olma şansını artırır.

1. Doğurganlık Masajı

Masaj yapmak uterin boşluğu ile diğer kadın üreme sistemlerine kan akışını iyileştirmede yardımcı olur.


Aşağıdaki youtube videosunu izleyerek aynı masajı uygulayabilirsiniz.2. Yoga ve egzersizler

Fiziksel aktivite optimal sağlık ve normal metabolizmayı korumak için tüm bireyler tarafından gereklidir. Yoga ve meditasyonun yumurtalıkların ve üreme sisteminin tüm diğer bölümlerine kan akışını artırarak, aynı zamanda hormonal salgılamayı ve salınımı ayarlayarak kadınlarda doğurganlığa teşvik ettiği bilinmektedir.

Aşağıdaki videodaki egzersizleri yaparak doğurganlık şansını artırabilirsiniz.3. Gıdalar ve Otlar

Bazı besinler ve bitkisel otlar yumurta gelişimi için gerekli besinleri sağlayarak kadın doğurganlığı artırmaya yardımcı olabilir. Yüksek lifli gıdalar, kepekli tahıllar, ot ile beslenen et ürünleri, soğuk su balıkları ve organik meyve ile sebzeler doğurganlığı artırır.

Ayrıca yonca, ginseng, çuha çiçeği yağı gibi bitkisel otlar hormon üretimini stabilize etmeye ve kadın üreme döngüsünün bütünlüğünü korumaya yardımcı olur.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR