Meme Kireçlenmesi (Kalsifikasyon), Nedenleri Ve Tedavisi

Meme Kireçlenmesi (Kalsifikasyon), Nedenleri Ve Tedavisi

pin
Meme kireçlenmesi, meme dokusundaki kalsiyum birikmesidir.

Memedeki kireçlenmenin iki çeşidi vardır. Mikro kireçlenme ve makro kireçlenme. Meme kireçlenmelerinin genelde kanserli değildirler. Ama düzensiz şekilli yoğun kümeleşmeler gibi belli kireçlenme şekilleri meme kanserini işaret edebilir.

Meme kireçlenmesi nasıl anlaşılır?
Beyaz lekeler veya benekler olarak ancak mamografide görülebilirler. Eğer memede makro kireçlenme varsa başka bir teste veya tedaviye ihtiyaç yoktur. Çünkü zararsızdır. Eğer mikro kireçlenmeye rastlanırsa daha detaylı bir inceleme için başka bir mamografi istenebilir. Böylelikle kireçlenmenin şüpheli olup olmadığı veya zararlı olup olmadığı belirlenecektir.

Meme kireçlenmesinin nedeni nedir?
  • Meme bölgesinde geçmişte travma yaşanması
  • İltihaplanma
  • Yaşlanma

Meme kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

Kanserli olmayan kireçlenmeler zararsızdır. Başka bir tedavi veya incelemeye gerek yoktur. Kanserli olma riski olan veya şüpheli kireçlenmelerde kanser olma riski %2 den azdır. Diğer bir deyişle kanserli olmalarından şüphe duyulan kireçlenmelerin %98 i kanser değildir. Bunlar en az 1 yıl, her 6 ayda 1 defa olmak üzere izlenir. 1 yıl sonrasında ise hekim rutin olarak yılda 1 defa mamografi isteyebilir.

Bazı meme kireçlenmelerinde ise kanserli olma riski daha yüksektir ve oldukça şüpheli bir durum söz konusudur. Bu durumda memede kanser olma veya erken kanser dönemi belirtisi olabilir. Oldukça şüpheli durumlarda hekim biyopsi isteyebilir. Biyopsi sonuçlarına göre kanserli olup olmadığı anlaşılır. Eğer kanserliyse tedavide cerrahi operasyonla kanserli memeyi alma, radyasyon terapisi, kemoterapi gibi yöntemler uygulanır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR