Normal Doğum mu, Sezaryen Doğum mu?

Normal Doğum mu, Sezaryen Doğum mu?

pin
Normal doğum mu, sezaryen doğum mu? Anne adayının kendisini buna şartlandırmaması gerekir.

Gebelik sürecindeki durumları göz önüne alarak buna karar vermesi gerekir. Eğer gebelik sürecinde anormal bir durum söz konusu değilse, normal doğum tercih edilmelidir.

Normal doğumun avantajları;

  • Anne birkaç saat içerisinde normal aktivitelerine dönebilmekte
  • Hastanede kalış süresi daha kısa olmakta
  • Doğum sırasında sıkışan bebeğin akciğerlerinin solup alıp vermeye daha hazırlıklı olur

Normal doğum dezavantajları;

  • Rahimde sarkma
  • İdrar ve büyük abdestte kaçırma olasılığı

Sezaryenle doğum vajinal doğuma göre daha az ağrılı, ancak üç gün sonraki ağrılar arasında çok büyük fark yoktur. İsteğe bağlı sezaryen nedenleri arasında anne adayının doğumdan korkması, uzun süre sancı çekmek istememesi, normal doğum sırasında bebeğin risk altında kalacağı şüphesi, normal doğumun vücudunda kalıcı zararlar vereceği korkusu başta gelmektedir. Sezaryen sonrası 3–4 gün hastanede kalma, normal hayata dönmenin 5–6 günü bulması, ameliyat sonrası ağrıların daha fazla olması normal doğuma göre dezavantajdır. Ameliyat yerlerinin iltihaplanma olasılığı, geç yara iyileşmesi, uzun dönemde dikiş yerlerinde ve karın içinde ağrılar olabilmesi, karın içinde yapışıklıklar olabilmesi de sezaryenin risklerindendir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR