Sağlıklı Bir Hamilelik İçin İzlenmesi Gereken 10 Adım

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin İzlenmesi Gereken 10 Adım

pin
Uygulanması gayet kolay olan 10 ipucu, size mümkün olduğunca sorunsuz bir hamilelik geçirmenizde ve sağlıklı bir bebeği dünyaya getirmenizde yardımcı olacaktır:

1. Hamilelik sürecini erkenden planlayın ve organize edin!

2. Sağlıklı beslenin!
Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

3. Gıdaların seçiminde dikkatli olun!
Bazı gıda maddelerinin büyümekte olan çocuğunuzun sağlığı açısından belirli tehlikeler arz etmesi nedeniyle, hamilelik döneminizde bazı gıda maddelerini tüketmemenizde fayda vardır. Bu gıda maddelerine aşağıdaki gibi örnek verilebilir:
  • Bazı yumuşak peynir çeşitleri
  • Çiğ veya tam kızarmamış et
  • Temizlenmemiş sebze veya yıkanmamış yaprak salata
  • Tam olarak kızarmamış tavuk eti, çiğ veya az haşlanmış yumurta.

4. İlave folik asit preparatları alın ve balık yiyin!
Hamileliğin ilk üç ayında, ilave olarak günde 400 mikrogram dozunda folik asit alınmalıdır.Gelişmekte olan bebeğiniz için yağlı balık çeşitleri (ringa, istavrit, somon veya sardalye) iyidir. Ancak bu balık çeşitlerini haftada ikiden fazla tüketmemelisiniz. Diğer balık çeşitlerindeki (örneğin köpek balığı, ton balığı, yılan balığı ve fener balığı) cıva oranı daha yüksek olduğundan hamilelikte nadiren tüketilmelidir. Eğer balık yemeyi hiç sevmiyorsanız balık yağı preparatları almayı deneyin. Ancak seçtiğiniz markanın hamileler için uygun olup olmadığına dikkat edin.

5. Düzenli olarak spor yapın!
Spor ruh halini olumlu yönde etkilediğinden hamilelik depresyonlarını da önler.

6. Kalça alt kaslarını geliştirme jimnastiği ile başlayın!

7. Alkol tüketimini azaltın!
Hamilelik döneminde hiç alkol tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Ancak alkol tüketmeye devam etmek istiyorsanız, bunu haftada en fazla bir veya iki güne indirin ve iki birimden fazla içmeyin. Birim ile aşağıdaki miktarlar kastedilmiştir:
  • 0,2 Litre normal sertlikte bir bira çeşidi
  • 1 küçük bardak şarap

8. Kafein tüketiminizi azaltın!
Yüksek oranda kafein tüketimi bebeğin zayıf doğmasına ve hatta en kötü ihtimalde düşüklere neden olabilir.

9. Sigarayı bırakın!
Sigara içen hamilelerdeki düşük, ölü doğum ve bebeğin aniden ölmesi riski daha yüksektir. En iyisi hamile kalmayı denemeye başladığınız andan itibaren sigarayı bırakın!

10. İstirahat edin!

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR