Yumurtlamadan Önce veya Sonra Hamile Kalınır mı?

Yumurtlamadan Önce veya Sonra Hamile Kalınır mı?

pin
Yumurtlama sonrasındaki ilişkiden hamile kalınır mı sorusu kadınlar için karmaşıklığa neden olan bir durumdur. Bu sorunun doğru cevabı ise evet kalınabilir, ama sadece çok kısa bir süre için.

Yumurtlama kadın adet döngüsünün bir parçasıdır. Yumurtlama döneminden sonra gebelik ile sonuçlanacak bir cinsel ilişkiye girme hamile kalınma olasılığını mümkün kılabilir. Nasıl ve ne zaman hamile kalabileceğinizi anlamak için menstrüasyon (adet görme) deseninizi ve yumurtlama zamanlamalarınızı anlamanız şarttır. Yumurtlama dönemi (ovulasyon) nasıl hesaplanır ve belirtileri nelerdir ile ilgili olarak buraya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Yumurtlamadan sonra kısa bir süre için hamile kalınabilme mümkündür. Yumurtanın foliküllerden serbest bırakılmasından sonra 12-48 saatlik bir süreçte yumurta erkek spermi ile döllenme için kullanılabilir. Yani yumurtlamadan sonraki 1-2 gün içerisinde hamile kalınma olasılığı mümkündür.

Yumurtlama döneminde yani öncesi ve sonrasında hamile (gebe) kalma olasılığının oranları şunlardır:

  • Yumurtlamadan 5 gün önce - %0
  • Yumurtlamadan 4 gün önce - % 11
  • Yumurtlamadan 3 gün önce - % 15
  • Yumurtlamadan 2 gün önce - % 20
  • Yumurtlamadan 1 gün önce - % 26
  • Yumurtlama günü - % 15
  • Yumurtlamadan 1 gün sonra - % 0.9
  • Yumurtlamadan 2 gün sonra - % 0.5
  • Yumurtlamadan 3 gün sonra - %0

Kadın yumurtlama sürecini 3 aşamaya ayırırsak: Yumurtlama öncesi, yumurtlama günü ve yumurtlama sonrası. Kadının yumurtlama gününden sonraki yumurtanın yaşama süresi 12 ila 24 saattir. Erkeğin sperminin kadın vücudunda yaşama süreci 3-5 güne kadar uzanmaktadır. Buna göre doğurgan olabileceğiniz en verimli süreç 5-7 günlük yumurtlama periyodu sürecidir.

Bundan dolayı yumurtlama günün 5 gün öncesine kadar olan bir cinsel ilişki veya yumurtlama günün 24 saat sonrasına kadar olan bir cinsel ilişkide hamile kalma ihtimali her zaman vardır.

Yumurtlama dönemi geçtikten sonra yani yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı? Yukarda ki yumurtlama dönemi haricinde hamile kalma ihtimali yoktur. Hamile kalabilmek için kadının yumurtlaması ve yumurtanın erkeğin spermi ile döllenmesi gerekir. Yumurtlama dönemi dışında hamile kalınmaz.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR