Yürümeye Başlayan Çocuklarda Göz Akıntısı (Göz Çapaklanması) Nedenleri ve Tedavisi

Yürümeye Başlayan Çocuklarda Göz Akıntısı (Göz Çapaklanması) Nedenleri ve Tedavisi

pin
Yürümeye başlayan çocuklarda göz akıntısı veya çapaklanma soğuk algınlığı ile oluşur. Çocuğunuzun gözünde oluşabilecek irin veya akıntı viral enfeksiyon kaynaklıdır. Etken faktörlerin ne olduğunu bilmek veya belirtilerin farkında olmak, çocuklarınızda ki anormal göz akıntısının ve boşalmasının önlenmesine yardımcı olabilir.

Yürümeye başlayan çocuklarda göz akıntısının (Deşarj) nedenleri

1. Sinüs enfeksiyonu

Soğuk algınlığına yakalan bir çocuk sinüs enfeksiyonu riski altındadır. ateş, tıkanıklık, sinüs ağrısı ve yeşil renkli bir akıntı gibi yan etkiler görülebilir. Eğer bu belirtileri fark ederseniz, değerlendirme için bir çocuk doktoruna başvurun.

2. Alerjiler

Çocuğunuzda berrak bir sıvı ve / veya hapşırma üreten bir burun akıntısı var ise onların gözlerinin kırmızı olduğunu fark ederseniz. Alerjiler ateş ile ortaya olmaz. Doktor testlerinden sonra gerekli tedaviyi önerebilir.

3. Bakteriyel konjonktivit

Sabah uyanan çocukların göz kapaklarının birbirine yapışmasına neden olabilecek bazı belirtiler ortaya çıkabilir. kapalılığı temizlemek için ılık steril gazlı bir bez kullanın ve her gözün üzerine bir yenisini kullandığınızdan emin olun. Çünkü bulaşıcı olabilir. Bakteriyel konjonktivit sonucu gözlerin beyaz kısmı kırmızı görünebilir ve gözler aynı zamanda şişmiş görünebilir. Sarımsı yeşil renkli irin gözlerde oluşmaya başladığında fark edebilirsiniz. Çocuğun gözlerinde yanma rahatsızlığı da oluşabilir. Bu belirtilerin tümü veya bazıları tek gözde ortaya çıkar ve daha sonra genellikle diğer göze yayılır. Tedavi için doktorunuzu görmeniz gerekir.

4. Viral konjonktivit

Eğer çocuğunuzun bir gözünde açık veya beyaz bir akıntı var ise bu durum diğer gözede yayılacaktır ve bunun nedeni üst solunum yolarıyla ilgili olabilir. Çocuğunuza kesin bir teşhis konması için çocuk doktorunuzu görmeniz gerekir.

Yürümeye başlayan çocuklarda göz akıntısı için çözümler ve evde yapılabilecekler:

  • Gözü temizleyin – Ilık su ve gazlı bir bez ile gözleri temiz tutmaya çalışın. Temiz olmayan gözlerde herhangi bir ilaç veya damla ile sonuç alamazsınız.
  • Göz damlası kullanın – Doktorunuzun reçete edeceği antibiyotiksel göz damlasını kullanma planını aksatmadan kullanın.
  • Merhem kullanın – Doktorunuzun reçete edeceği antibiyotik merhemi uygulamadan önce, iyice gözleri yemizleyin.
  • Kompres uygulayın - Viral veya bakteriyel sorunlar için sıcak bir bez ve alerjisel durumlar için serin bir bez kompresi uygulayabilirsiniz.
  • Virüsün yayılmasını önleyin – havlu, giysi vb gibi şeyleri paylaşmayın ve sık sık elleri yıkayın.

Hangi durumlarda doktora gidilmeli
Acil dikkat gerektiren durum belirtileri:

  • Çocuğunuzda hastalık belirtileri var ise
  • Göz de ağrı
  • Bulanık görme
  • Ateşi yüksek ise


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR