Yürümeye Başlayan Çocuklarda Mide ve Bağırsak İltihabı

Yürümeye Başlayan Çocuklarda Mide ve Bağırsak İltihabı

pin
Mide ve bağırsak iltihabı teknik olarak gastroenterit olarak bilinir. Genellikle bir bakteri ya da viral enfeksiyonun neden olduğu bir durumdur. 3-5 gün boyunca kusma ve ishale neden olur.

Çocuklarda genelde 3 yaşından önce yılda bir kaç kez mide ve bağırsak iltihaplanması durumu görülebilir. Bu durumun belirtilerini hakkında bilgi sahibi olmak, enflamasyonun oluşmasından önce engellenmesine yardımcı olabilir.

Yürümeye başlayan çocuklarda mide ve bağırsak iltihabı neden olur? ve belirtileri nelerdir?

Nedenleri - Mide ve bağırsak iltihaplanmasının bir çok nedeni olabilir. En yaygın nedeni rotavirüs olarak adlandırılan mide enfeksiyondur. Bu enfeksiyon genelde tuvalet sonra dikkat edilmeyen hijyen sonrası yayılmaktadır. Ya da çocukların hijyenik olmayan evdeki eşyalar ile teması sonrası.

Viral gastroenterit çok bulaşıcıdır. Çocuğunuz virüsü iyice yıkanmamış yiyeceklerden alabileceği gibi, başkasının eşyalarını paylaşmaktan da alabilir. Örneğin bardak gibi.

Belirtileri - Çocukta kusma, ishal, karın ağrısı, titreme, genel ağrı ve ateş olabilir. Genelde enfeksiyon çocukları 3-5 gün etkisi altına alır.

Ne zaman bir doktordan destek almalısınız?

Çocuğunuzun kusması 2 günden fazla sürüyor ise, dışkısında kan geliyor ise veya çocuğunuzun aşırı telaşlı olduğunu düşünüyor iseniz ya da çocukta susuzluk (dehidrasyon) belirtileri gözlemliyorsanız; tıbbi destek almaya çalışın.

Kan veya dışkı testi çocuğunuzda parazit veya bakteri enfeksiyonu olduğunu ortaya koyarsa, doktorunuz antibiyotik reçete edebilir.

Yürümeye başlayan çocuklarda mide ve bağırsak iltihabının tedavisi

Neyse ki, bu durum tedavi seçenekleri oldukça boldur. Doktorunuzun reçete edeceği ilaçlar (doktor tavsiyesi olmadan çocuklarınıza ilaç vermeyiniz), bolca sıvısal içecekler içerek ve doğru beslenme yöntemlerinin hepsi bu durumun tedavi edilmesinde önemlidir.

Yürümeye başlayan çocuklarda mide ve bağırsak iltihabı nasıl önlenebilir?

İyi bir hijyen - Özellikle çocuklar yemeklerden önce ve sonra ellerini iyicene yıkamalı

Kullanılacak eşyaları paylaşmaktan kaçınarak - Başka çocukların eşyalarını kullanmamalı.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR