Aşkınızın Tipi Ne?

Aşkınızın Tipi Ne?

pin
"Aşk" birçok renkte ve şekilde hayatımıza girebilir. Onu yaşamadan, tecrübe etmeden aşk tipini tahmin etmek neredeyse imkânsızdır. Nasıl farklı yaşam tipleri varsa, farklı aşk tipleri de mevcuttur.

Yunanca ve Latince adlandırılan bu aşk tipleri neler mi?

Arkadaşlıkla kurulan aşk - storge: Arkadaşlık ilişkisi ilerleyen süreçte çiftler arasında ilginin artmasına ve neticesinde sevgi ilişkisine dönüşebilmektedir. Çoğunlukla bu ilişki tipinde kurulan aşk nadiren evlilikle sonuçlanmakta. Çünkü partnerlerden biri yavaş giden bu ilişkiye dayanamıyor. Seksin daha az önem arz ettiği, Sadakat ve bağlılığın ön planda olduğu bir ilişki tipidir. Bu ilişki tipindeki dezavantaj şehvet ve tutkunun daha az bulunması.

Saplantılı ve kontrolsüz aşk – mania: Bu aşk tipi tutkulu, kıskanç, sahiplenici, cinsel takıntılı, mantıksız ve bağımlı aşk tipidir. Yufka yürekli kişilerin kaldırabileceği bir ilişki tipi değildir. Bundan dolayı bu aşk tipi sağlam karakterli kişilere aittir. Temel amaçları sevgiden daha çok, yalnızlıktan uzak durmaktır. Partnerler çoğu kez ayrılabilir ve kavuşabilirler. Birbirlerinin ilgisini bir şekilde birbirlerine çekmektedirler.

Anlamlı ilişki – pragmatizm: bu aşk tipinde kişiler derin, tutkulu ve duygusal doyumlu bir aşk yerine kendisine yarar sağlayacak ve destek olacak bir partner ararlar. Maddi durumu iyi olan veya iyi bir ailenden gelen kişi bu kişiyi çekecektir. Romantizmin yakalanmasının zor olduğu bir ilişki tipidir.

Duygusal ve sırılsıklam aşk – eros: Bu ilişki özellikle duygusal düzeyde kurulmaktadır. Partnerler çok romantik, tutkulu, empatik ve birbirlerinin hislerini anlamaya çalışmaktadırlar. Fiziksel görünüm çiftler için önemlidir. İlk görüşte aşk bu aşk tipinin içine girer. Bizim gibi tabusal toplumlarda eşler genellikle birbirilerini bu aşk tipi içinde tanırlar.

Çılgın fedakârlık – agape: Kişinin kendisini başka birine adaması ve sırf o kişiyi o olduğu için sevmesi. Son derece sadık, sorumluluk sahibi, nazik ve ruhsal bir aşıktır. Bu kişiler her insan ile mantıksal bir birliktelik kurabilirler. Genellikle koşan taraftır ilişkide. Eğer koşan kişi uzun sürede bir birliktelik yakalayamazsa, psikolojik bozukluklar neticesinde sevdiği kişiyi incitebilir hatta öldürebilir.

Seksüel yakınlık – ludus: Seksüel ilişki insanları birbirlerine yakınlaştırabilir ama ilişkide samimiyet ve güven olgusu yoktur. Ciddi olmayan bu bağlantı uzun sürmez. İlişkinin tipi gençlere ve yeni şeyler tatmak isteyenlere aittir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR