Evlilik İçin Uygun Olmayan Kişilikler

Evlilik İçin Uygun Olmayan Kişilikler

pin
Kişilik özellikleri, bireyin yaşam biçimini oluşturan başarı ya da başarısızlığında etkili olan bir faktördür.

1. Aşırı Bağımlı Kişiler:Erkeklerde aşırı bağımlı tipler evlilik için tehlike kaynağı olmaktadır. Bağımlılık; kendi ailesine, özellikle annesine aşırı düşkünlük, onun isteği dışında hiçbir şey yapmama gibi bağımsızlık kazanamamış kimselerin gösterdiği davranış şeklidir.

2. Kararsızlar:Bu grupta yer alan kişiler, güvensiz, aşırı kuşkulu, ihtiyaçlarının giderileceğine inanmayan, kısa sürede ilişkilerinden usanan özellik gösterirler. İkili ilişkilerde karşısındaki bireye beklediği huzuru, sevgiyi ve bağlılığı veremezler.

3. Evlilikten Korkanlar: Bu duyguyu taşıyanlar gerçekleri saklamayı başarabilirler, zamanla kendileri de korkmadıklarına inandıklarında yaşadıkları birlikteliklerde durum çözümü zor bir probleme dönüşebilir.

4. Paylaşma Duygusundan Yoksun Kişiler:Sadece almayı öğrendikleri için asla paylaşmayı ve vermeyi bilemezler.

5. Aşırı Üstünlük İsteği Olanlar:Herkesle kendisini yarış hâlinde gören ve herkesten daha başarılı olması gerektiğine inanan tiplerdir.

6. İşini Her Şeyden Üstün Tutan Kişiler:Evlilik için uygun olmayan bir başka kişilik tipi ise işinden başka şey düşünmeyen, sürekli çalışmak zorunda olan ya da öyle olduğunu öne süren kişilerden oluşmaktadır.

7. Diğer: Davranışlarında aşırı olanlar, insan ilişkilerinin ve evliliğin temeli olan dengeli ilişkiler kuramadıklarından bu tür birliktelikler onlar için büyük özveri ister. Bu gruba alkolikler, uyuşturucu madde bağımlıları, cinsel tercihleri farklı olanlar vb. örnek verebiliriz.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR