Neden Rüya Görürüz

Neden Rüya Görürüz

pin
Düşler bizim düşünce ve vizyonlarımızın kapsamlı ve yaratıcı görüntülemesidir ya da uyurken iç aklınızın sizinle iletişim kurmak için tasarlanmış sembolik bir dilidir. Rüyalar bazen gerçekliğin bir uzantısı iken bazen de sadece farklı düşüncelerin ve görüntülerin bir birikimi olarak görünürler.

Rüya Görmenin araştırmalarına oneirology denir. Nöroloji, psikoloji ve hatta edebiyatı kapsayan geniş bir sorgulama alanını içerir. Neden rüya görüyoruz ile ilgili bilim adamlarına göre oldukça ilginç hipotezler mevcuttur. İşte onlardan bazıları;

1.''Düşler bilinçsiz arzuların ifadesidir.'' Kuramcı: Freud

En popüler rüya tabiri uzmanlarından biri olan Freud'a göre, rüyalar iki çeşit görüntüden oluşur. Birincisi gördüğümüz gerçek görüntüler ve diğeri ise düşünce ve arzularımızın uzantısının beyin tarafından algılanıp bize gösterdiği görüntülerdir.

2. ''Düşler beyinden gelen sinyallerin yorumlanmasıdır.'' Kuramcı: J. Allan Hobson ve Robert McClarley

Beyinin limbik sisteminden mantıksal çıkışa kadar olan tüm verileri yorumlamaya çalışması, sonrasında rüya görmeye etken yaratır.

3. ''Düşler pratik seansların tehditleridir.'' Kuramcı: Antti Revonsuo

Bazı bilim adamları rüyaların mücadele ve kaçış koşularının bir pratik seansı olduğuna inanmaktadırlar.

4. ''Düşler karmakarışıklığın temizlenmesini ve bilgeliğin oluşmasını sağlarlar.'' Kuramcı: Matt Wilson

Gözlerimiz çevremizdeki her şeyi algılarlar ve beynimiz gördüğümüz her şeyi depolar. Eğer depoladıkları hatırlamak için gerekli değilse, bunlar düş olarak salını verilir.

5. ''Düşler Psikoterapideki eğitim seansları gibidirler.'' Kuramcı: Ernest Hartmann

Düşler beyinin farklı senaryolar için mantıklı bir tepkisidir ve aslında korkularla karşı karşıya kalmadan korkularınızı keşfetmeyi sağlar. Birçok yönden bu durum; bir psikiyatrist ile rahat bir ortamda, en kötü korkularınız ve fobileriniz hakkında konuşmaya benzer.

6. ''Rüyalar dış uyarıcıların sonuçlarıdır.'' Kurmacı Dr. William C. Dement

Rüya ile ilgili diğer bir teori ise; vizyon, ses ve hatta kokular gibi dış uyaranlar hayallerimize ilham verirler.


Birçok uzman rüyaların; vücudun dinlenmesi, onarılması ve gençleşmesine yardımcı olduğunu düşünmektedirler. Başka spekülasyon görüşler ise rüya görmeyi psikolojik nedenlerle ilişkilendirmektedirler: stresten kurtulmak, bastırılmış duygular içinden bir çıkış sağlamak, günün olaylarını yeniden gözden geçirmek gibi.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR