Uykudayken Ne Öğrenebiliriz?

Uykudayken Ne Öğrenebiliriz?

pin
Eğer sınav öncesi gecesinde yastık altına öğrenmek isteyeceğiniz notları koyarsanız, bunları öğrenebilme şansınız nedir?

Çoğumuz bu yöntemin yardımcı olabilmesini umut etse de ne yazık ki, yastık altındaki bilgi beyin içine bu yöntemle sızmaz. Ama bu uyurken bir şeyler öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmesin.

Bilim adamları nasıl çalıştığından tam olarak emin olmasalar da, kişilerin uyku sırasında bazı şeyleri öğrenebilmelerinin mümkün olduğunu keşfettiler. Uykudayken öğrenme tekniklerini kullanarak bazı şeyleri öğrenebilmeniz mümkün ve daha kolaydır. Nasıl mı?

Uykudan yararlanarak yabancı kelimeler öğrenme (Yabancı dil öğrenme - İngilizce öğrenme)

Uyurken beyin aktivitesindeki yavaş dalgalar yeni kelimelerin öğrenmesini kolaylaştırmaktadır. Bir deneyde, araştırmacılar anadili Almanca olan kişilere bazı temel Hollandaca kelime verdiler. Sonrasında, katılımcıların bilgisi olmadan ve onlar uyurken, bazı kelimeler ile oynadılar. Aynı araştırmada bazı katılımcılar uyanık idi ve uyuyan katılımcıların duyduğu bütün kelimeleri duydular. Daha sonrasında uyuyan kişilerin uyumayan kişilere göre kelimeleri daha iyi hatırladıkları tespit edildi.

Uyurken müzikal melodiler öğrenme

Yeni bir melodi öğrenme de sorun mu yaşıyorsunuz? Size bir ipucu, uyurken melodiyi dinlemeye çalışın. Başka bir uyku öğrenme çalışmasında, araştırmacılar uyuyan ve uyumayan deneklere bir gitar melodi videosu izletirdirler. Sonrasında uyuyan deneklerin uyumayanlara göre melodiyi daha iyi hatırladıklarını fark ettiler.

Öğrenme teknikleriyle anıları hatırlama

Uyurken tam olarak anıları ve hatıraları öğrenemeyiz. Ancak araştırmacı bir grup uyku esnasında anılara sadık kalınabileceğini kanıtladılar.

Beynimiz önemli deneyimler ve önemsiz olanlar arasında özel bir ayrım yöntemi "etiketleme sistemi" kullanır. Önemli olanlar uzun süreli bellekte depolanır. Önemsiz olanlar ise bir bekleme alanında bekletilir ve zamanı geldiğinde yenileri ile değiştirilir.

Çalışmalar neticesinde sesi veya kokuyu kullanan insanların anılarının önemsiz olsalar dahi, daha iyi kavrayabilecekleri bulundu. Bir grup katılımcıya bilgisayarın simgelerini düzenlemeyle ilgili bir şeyler öğretilmeye çalışıldı. Katılımcıların bir kısmı uyutuldu ve bilgisayardan çıkan sesler dinlettirildi. Uyumayan kişilere göre uyuyanların daha iyi öğrendikleri keşfedildi.

Başka bir çalışma da ise ses yerine koku kullanıldı. Gül kokusuna maruz kalan katılımcılara bir şeyler öğretilmek istenildi. Katılımcıların bir kısmı uyuduğunda gül kokusu koklamaları sağlandı. Uyumayan katılımcılara göre uyuyanların daha iyi hatırladıkları ve öğrendikleri gözlemlendi.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR