Zekanın 8 Çeşidinden Hangisine Sahipsiniz?

Zekanın 8 Çeşidinden Hangisine Sahipsiniz?

pin
İnsanlar akıllı ya da değil! Psikologlar ve eğitimciler bir kişinin zekasını ölçmek için standartlaştırılmış testlerden bazılarını kullanırlar. IQ, genel zeka, genel bilişsel yetenek ve genel zihinsel terimlerin hepsi bilişsel testlerde insan zekasındaki ölçüyü değerlendirmek için kullanılır.

Çoklu zeka kuramına göre ise zekanın 8 farklı çeşidi vardır ve her kişi bu zekanın eşsiz bir karışımına sahiptir.

Çoklu zekâ aşağıdaki şekillerde tanımlıyor:

1. Uzamsal (konumsal- mekansal)

Büyük ölçekli mekansal dizileri kavramsallaştırma ve manipüle yeteneği. Örneğin; bir uçak pilotu veya denizci ya da bir mimar veya bir satranç oyuncusu.

2. Bedensel kinestetik

Vücudun bir kısmını (eller ve ağız gibi) veya tümünü kullanarak sorunları çözmek ya da bir şeyler yaratmak yeteneği. Örneğin, bir dansçı.

3. Müzikal

Ritim, perde, ton, melodi ve tını duyarlılığını içermektedir. Şarkı söyleme, müzik aletlerini çalmak ve / veya müzik bestelemek gibi.

4. Dil

Kelimelerin anlamlarına, sözcüklerin arasında sıraya veya kelimelerin sesine, ritimine, çekimlerine olan duyarlılığı içerir. Örneğin, bir şair gibi.

5. Mantıksal-Matematiksel

Eylem veya semboller arasında mantıksal ilişki kapasitesini kavramsallaştırmayı içerir. Örneğin, bir matematikçi ya da bilim adamı.

6. Kişiler Arası Uyum

Yetenek başkaları ile etkili etkileşimdir. Başkalarının ruh durumuna, duygularına, mizaçlarına ve motivasyonları olan duyarlılığı içerir. Örneğin, bir müzakereci.

7. İçe dönük veya içsel

Kişinin kendi duygularına, hedeflerina ve korkularına olan duyarlılık ile kişinin kendi özellikleri ışığında planlama kapasitesi ve hareket özelliğini içerir. İçsel zeka belirli kariyerlere özgü bir durum değildir. Bunun yerine, bir kişinin kendisi için sonuçsal kararları alabilme hedefidir.

8. Naturalist

Doğa dünyasında sonuçsal bir ayrım yapabilme yeteneğidir. Örneğin, bir taksonomist.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR