Ballı Elma Sirkesi

Ballı Elma Sirkesi

pin
Sağlıklı yaşamaya önem veren kişinin yakınında her zaman elma bulundurması gerekir.

Kullanım alanları ve biçimleri: elma, içerdiği organik asitler, soda ve fosforun yardımı ile, Beyni, karaciğeri ve mideyi çok olumlu etkiler.
  • Çiğ elma kabuğu yenerek bedendeki ürük asit azaltılabilir.
  • Taze elma suyu ile yıkanan kırışık ve pörsük deri canlılık ve tazelik kazanır.
  • Yatmadan önce yenen bir elma, rahat uyumaya yardımcı olur.
  • Kabızlığa karşı pişmiş elmanın etkili olduğu bilinir.
  • Gut, böbrek, mesane hastalıklarına ve hemoroite karşı uygulanacak bir elma küründen yararlı sonuçlar alınabilir.
  • Deri döküntülerine, gut ve romatizma rahatsızlıklarına karşı, taze elma suyu başarıyla kullanılabilir.
  • Elma suyu ayrıca, romatizmal böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, damar sertliği ve egzamaya karşı da kullanılabilir.
Elma sirkesi, Doğal bir yaşam iksiridir!

Malzeme

3 kg sert ve sulu köy elması (Bu elmalar yumurta şeklinde, ekşimsi bir tatta ve bol sulu olur. Bulamazsanız Amasya elması da kullanabilirsiniz.)
1-2 yemek kaşığı doğal bal
1-2 su bardağı su

Hazırlama

Elmalar iyice yıkanıp kurulanır. Katı meyve sıkacağı ile sıkılarak suyu çıkarılır. Elma suyu cam bir kavanoza alınarak içerisine bal ilave edilir ve iyice karıştırılır. Ağzı hava alacak şekilde bir tülbentle bağlanarak, güneş varsa cam kenarına yoksa ılık ve loş bir ortama konur. Bu sirke fermantasyonunun başladığının işaretidir. 8-10 hafta sonra süzülür. (Kurarken su katmadığımız için asit derecesi yüksek -sert- bir sirke olacaktır. Bunu yumuşatmak isteyenler içerisine 1-2 su bardağı su ilave ederek 2-3 hafta daha bekletebilirler.)

Süzdükten sonra, bir şişeye alıp ağzı sıkıca kapatılarak serin bir yerde muhafaza edilir. Sirke durdukça değeri artar ve canlılığı devam eder. Bu sebeple dibinde tortular içinde mayalar oluşabilir.

Katı meyve sıkacağı bulamayanlar, elmaları iri iri -küp şeklinde- doğrayıp, kavanozun içine yerleştirdikten sonra üzerini örtecek miktarda su ve 1-2 yemek kaşığı bal ilave ederek de -yukarıdaki aşamalarla- elma sirkesini yapabilirler.

Elma haricinde üzüm, böğürtlen, yabanmersini ve alıç gibi orman meyveleri ile de sirke yapabilirsiniz...

Unutmayınızki!

Nezleye karşı, elma sirkesi bal kokteyli bedeni güçlendirir.
Ergenlik sivilcelerine karşı, her yemekten yarım saat önce, içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenmiş 1 bardak su için.
Cilt lekelerinden kurtulmak için,yüzünüze buğu banyoları uygulayarak kurtulabilirsiniz.(1 lt kaynar derecedeki sıcak suya 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı mayıs papatyası ekleyin.)
Yaraların çabuk iyileşmesi için, günde 3 bardak elma sirkesi bal kokteyli için.
Boğaz ağrısı ve ses kısıklığında,( 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ılık su karıştırılır ve saat başı gargara yapılarak tükürülür.)
Öksürüğe karşı, (4 yemek kaşığı akışkan bal ile 3 tatlı kaşığı elma sirkesi iyicene karıştırın. Yarım tatlı kaşığı alın ve yavaş yavaş yutun.)
Yüksek kolestrole karşı, salatalarda elma sirkesi kullanabilir yada günde pek çok kere ballı elma sirkesi kokteyli içebilirisiniz.
Gaz şişkinliğine karşı, her öğünden yarım saat önce 1 bardak elma sirkesi - bal kokteyli içebilirsiniz.
Kabızlığa karşı, günde pek çok kere 1 bardak suya 1 tatlı kaşığıballı elma sirkesi ekleyerek için.
Varisli damarlara karşı, bir havluyu elma sirkesi dolu kaba batırın ve sıkın.Bu havluyu varisli olan bölgeye kompres şeklinde sarın ve yarım saat bekleyin.
Zayıflamak için, 1 su bardağına 2 tatlı kaşığı ballı elma sirkesi günde 3 defa yemeklerden önce kullanabilirsiniz.

Ahmet Maranki elma sirkesi kürü Tarifi:

Bir su bardağı suyun içerisine iki yemek kaşığı elma sirkesini koyuyoruz. Üstüne tadını ve lezzetini iyi yapmak açısından1 yemek kaşığı bal atıyoruz. Bitkisel formül hazırdır. Artık bu yaptığınız elma sirkesi kürünü yemeklerden önce her gün sabah ve gece yatarken olmak üzere günde 2 kez çok kilosu olanlar sabah öğle gece olmak üzere 3 kez bir bardak içiyorsunuz.
Elma sirkesi kürü metabolizma hızımızı arttırarak, vücudumuzdaki toksinlerden bizi arındırıyor. Bunun yanı sıra fazla yağlarımızın yakılmasını hızlandırmasında etkin rol oynuyor. Elma sirkesi formülünü spor ile desteklerseniz size zayıflarken hızlı kilo kaybı vermenizi sağlayacağını unutmamanız gerekiyor...

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR