Karabuğdayın Faydaları

Karabuğdayın Faydaları

pin
Kan şekerinin kontrolü, kolesterolün düşürülmesi,karaciğerin çalışması ve sağlıklı beslenmek için karabuğdayın mucizeleri saymakla bitmez!

Sağlıksız beslenme kalp ,dolaşım, diyabet, obezite hatta kanser gibi pek çok hastalığın yaygınlaşmasının en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Tabi ki teknolojinin getirdiklerinin önüne geçmek mümkün değil ama en azından doğanın bize bahşettiği mucizevi besinleri hayatımıza daha fazla dahil ederek sağlıklı beslenmek mümkün. Bu mucizevi besinlerden bir tanesi de Karabuğday (Greçka)
Karabuğday ülkemizde yeni yeni tanınmasına rağmen Rusya, Ukrayna, Kuzey ve Doğu Avrupa, Kuzey Amerika, Japonya ve Çin gibi birçok ülkede popülerdir ve fazlaca tüketilmektedir.
Karabuğday yüksek bir protein değerine sahiptir. İçeriğinde doymamış yağ asitleri, aminoasitler, antioksidanlar (flavonoid), B1, B2 ve E vitaminleri olmak üzere birçok vitamin, fosfor, magnezyum, bakır ve çinko içerir. Ayrıca yüksek oranda diyet lifi vardır.

1. Düşük yağ oranı içerdiği için sağlıklı beslenme de ve zayıflama diyetlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Karabuğdayın açlık duygusunu bastırmadaki etkisinin de en üst derecede olduğu saptanmıştır.
2. Yüksek kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre günde 100 gram karabuğday tüketenlerin LDL kolesterolünde yani kötü huylu kolesterolünde düşme gözlemlenmiştir. Ayrıca iyi huylu kolesterol HDL' i artırdığı görülmüştür.
3. İçeriğindeki 'kolin( choline)' bileşiği karaciğer yağlanmasını azaltır, karaciğerin çalışmasını kolaylaştırır ve rahatlatır.
3. Yüksek kan basıncını düşürür yani tansiyonun düşmesinde etkilidir.
4. İçeriğindeki rutin (rtin) serbest radikallerle savaşır ve kansere karşı vücudumuzu korur.
5. Karabuğdayda bulunan rutin (rtin) olarak adlandırılan bir flavonoid vardır. Bu flavonoid kanın akış hızını düzenler. Kan damarlarını korur. Kanın hemen pıhtılaşmasını ve kan kaybının artmasını engeller.
6. Yüksek oranda Magnezyum içerir. İçerdiği Magnezyum sayesinde karabuğday tüketen kişilerin kan şekeri düzeyi dengeli kalmıştır yani diyabete karşıda koruyucu etkisi olduğu ortaya çıımıştır. Şeker hastaları diğer karbonhidratlara oranla gönül rahatlığı ile tüketebilir.
7. Yüksek tansiyon ve kansızlığa karşı korur.

Karabuğday çorbası :

MALZEME :
1 çay bardağı karabuğday
2 yemek kaşığı yoğurt
2 yemek kaşığı un
1 lt su veya 500 ml su + 500 ml et suyu
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1,5 yemek kaşığı kuru nane
Tuz

YAPILIŞI

Karabuğday 2 lt su da ile iyice haşlanır. Ayrı bir kapta yoğurt ve un iyice cırpılır. Karabugdayın suyundna yoğurtlu karışıma bir kepçe konur ve karıştırılır. Daha sonra yavaş yavaş tencereye boşaltılır. Sürekli karıştırılarak topak topak olması önlenir. Çorba kaynadığında tuz eklenir. Ayrı bir yerde 3 yemek kaşığı zeytinyağına 1,5 yemek kaşığı nane koyularak yakılır ve çorbanın üzerine dökülerek sıcak servis yapılır.
4Kişilik Hazırlama Ve Pişirme Süresi: 25 dkZorluk derecesi:

Karabuğday Pilavı Tarifi:

MALZEMELER:

1su bardağı karabuğday
2 su bardağı su
1 yemek kaşığı sıvı yağ
1 yemekkaşığı tereyağ
Tuz

YAPILIŞI:
Sıcak su ile karabuğday birkaç kez iyice yıkanmalıdır.bulanık suyu kaybolup suyu dupduru oluncaya kadar yıkamaya devam edin yıkadığınız suyun sıcak olması çok önemli.Teflon bir tavaya sıvı yağ konulur yağ ısıncaya kadar içerisine karabuğday eklenir ve iki dakika kadar kavrulur üzerine kaynar su dökülür oranı unutmayın lütfen1:2 .Orta ataşte kaynamaya bırakın ve kapağını kapatmayı unutmayın.kapağını kapatmadığınız takdirde üst kısım kuru kalacaktır.Tuzunu ilave edin ve kaynayınca altını kısın.Pişip pişmediğini anlamak için tahta kaşık yardımıyla pilava daldırarak açın içerisnde hala su görünüyosa pişmeye ihtiyacı vardır.Suyu azalınca tereyağı ekleyin kaşıkla kontrol ettiğinizde suyunu çekmişse tereyağı içine işlemişse pilavınız pişmiştir ocaktan alabilirisniz.Demlemesi için üzerine kağıt havlu kapatın.AFİYET OLSUN .

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR