Peynirli İtalyan Gözleme (Focaccia di Recco) Tarifi - Videolu

Peynirli İtalyan Gözleme (Focaccia di Recco) Tarifi - Videolu

pin
''Focaccia di Recco olarak bilinen peynir dolgulu rustik İtalyan gözlemesi tarifini videosunu da seyrederek kolayca hazırlayabilirsiniz.''

2 küçük gözleme veya 1 büyük gözleme için malzemeler:

Peynirli gözleme hamuru tarifi için malzemeler:
 • 2 su bardağı çok amaçlı un
 • 1/2 su bardağı soğuk su
 • 2 yemek kaşığı soğuk su
 • 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 3/4 tatlı kaşığı ince tuz

Peynirli gözleme iç dolgusu ve dışı için malzemeler:
 • 1 adet dikdörtgen fırın tepsisi
 • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı mısır unu
 • 12 yemek kaşığı crescenza veya stracchıno peyniri (bu peynirleri bulamıyorsanız inek sütünden elde edilmiş yumuşak bir peynir çeşidi tercih edebilirsiniz)
 • 4 çay kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1/4 çay kaşığı iri deniz tuzu

Peynirli İtalyan Gözleme Hazırlanışı:

Mikser kabına un, su, zeytinyağı ve tuzu koyun. Mikser ile düşük hızda 5 ila 6 dakika boyunca eklediğiniz malzemeler bir hamur topu oluşturacak şekilde karıştırın. Hamur yumuşak ve esnek olmalı (yapışkan olmamalıdır).

Bir çalışma yüzeyi üzerinde hamuru elinizle 1-2 dakika yoğurun ve bir top oluşturun. Hamuru plastik wrap ile örtün ve oda sıcaklığında 1 saat tezgahın üzerinde bekletin.

1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile fırın tepsinizi hafifçe yağlayın ve mısır unu serpin.

Fırını önceden 260 derece ıstın (fırın tepsinizi fırınınızda merkeze yerleştireceksiniz).

Hazırladığınız hamura hafif un serpin ve dörde bölün. Her çeyrek hamuru oklava yardımı ile kabaca dikdörtgen şeklini alacak şekilde açın. Sonrasında ellerinizle hamuru yavaşça döndürerek esnetin (hamur ince ve zar şeklini alana kadar esnetin). Çeyreklik açtığınız hamurlardan bir tanesini fırın tepsisinin kenarlarını kapatacak şekilde gerdirerek yayın.

Gerilmiş ilk hamur katmanının üzerine 6 yemek kaşığı peyniri aralıklı dizin ve üstünü ikinci açtığınız hamur ile tepsi kenarlarından gerdirerek örtün. Tepsi kenarlarındaki fazlalık hamurları oklavanızı tepsinizin kenarları üzerinden yuvarlayarak alın ve tepsinin içinde kalan hamurun kenarlarını parmaklarınız ile düzeltin.

Tepsinin içindeki hamurun üst katmanının ortasından 2-3 tane delik açın.

2 çay kaşığı zeytinyağını ve 1/4 çay kaşığı iri deniz tuzunu tepsideki hamurun üzerine hafifçe çiseleyin.

Hazır olan tepsinizi önceden ısıtılmış fırınızın orta katmanına yerleştirin. 5-6 dakika boyunca gözleme üzerinde kabarık noktalar oluşuncaya kadar pişirin.

Geriye kalan 2 çeyreklik hamuru da aynı şekilde hazırlayın. Sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Peynirli İtalyan Gözleme (Focaccia di Recco) nasıl yapılır videosunu izle:

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR