Adet Ağrısı Nasıl Geçer

Adet Ağrısı Nasıl Geçer

pin
Adet sırasında vücut prostaglandin denilen bir hormon salgılar. Araştırmacılar bu hormonun adet kramplarının ana nedenlerinden biri olduğuna inanmaktadırlar.

Çeşitli çalışmalar, bazı vitaminlerin adet kramplarının şiddetini azaltmada oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Sadece adet döngüsü döneminde değil, her zaman sağlıklı bir beslenmeyi takip çok önemlidir. Sağlıklı gıdalar enerji seviyelerinin iyileştirilmesine, uyuşukluğa, yorgunluğa ve halsizliğin azaltılmasına yardımcı olurlar. Aşağıda verilen gıdaları beslenme planınıza dâhil ederek adet kramplarını azaltabilirsiniz.

Balık: Balığın birçok çeşidi yüksek Omega-3 yağ asitleri içermektedir. Omega3 yağ asitlerinin anti-inflamatuar özellikleri ile vücut ağrıyı minimize edecektir. Bu nedenle, adet döngüsü öncesi ve sırasında taze balık daha çok tüketin.

Meyve ve Sebzeler: Belirli bir vitamin eksikliği ya da bir mineral eksikliği bir adet döngüsü döneminde şiddetli kramplara yol açabilir. Bunu önlemek için vitamin ve minerallerin yüksek olduğu taze meyve ve sebze bolca tüketmek gerekir. Özellikle lahana, kale ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler diğerlerine göre daha önemlidir. Meyvelerin kabuk kısmını yemek de adet sorunları önlemek için mükemmel bir yoldur. Örneğin, elma kabuğu gibi…

Tam Tahıllar: Bu adet döngüsü dönemimde tam tahıllardan yapılmış gıdaları bolca tüketin. %100 kepekli tahıllar veya tam buğdaydan yapılmış gıdaları tercih edin.

Keten Tohumu: Keten tohumu adet kramp yoğunluğunu en aza indirir ve prostaglandin hormonunu azaltmak için harika bir besindir. Genellikle adet döngüsü döneminde bir veya iki çorba kaşığı keten tohumu tüketilmesi tavsiye edilir.

Fesleğen: Adet döngüsü sırasında fesleğen Çay İçme adet ağrı ve kramplarının azaltılmasında çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. En iyi sonuç için, her saat bir bardak fesleğen çayı içmek gerekir. Ayrıca çaya tat vermesine yardımcı olması için küçük bir miktar toz tarçın ekleyebilirsiniz.

Zencefil: Adet kramp ve ağrılarını azaltmak için en sık kullanılan ev tedavilerinden biridir.

Kabuklu Kuruyemişler (fındık, ceviz, Antep fıstığı...): Magnezyum, E vitamini ve kalsiyum yönünden zengin olan kabuklu kuruyemişler adet kramplarının azaltılmasına yardımcı olurlar.

Vitamin takviyeleri: Adet kramp ve şişkinliğini azaltmak için; B vitaminleri, E vitamini, kalsiyum, çinko, magnezyum ya da tiamin içeren besin takviyeleri yapabilirsiniz.

Egzersiz: Günlük 20 dakikalık yürüyüş.

Sıcak su torbası

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR