Beyaz Vajinal Akıntının Anormal Olduğu Durumlar

Beyaz Vajinal Akıntının Anormal Olduğu Durumlar

pin
Birçok kadın cinsel ilişki esnasında beyaz akıntıdan endişe duyarlar. Vajinal akıntıda değişiklikler fark ettiğinizde tıbbi destek almaya çalışın. Akıntının rengi, kıvamı, kokusu ve miktarı görülebilecek değişikliklerdendir.

Cinsel ilişki esnasında beyaz vajinal akıntı normal midir? Gerçek şu ki cinsel ilişki sırasında beyaz akıntı birçok nedenden kaynaklanabilir. Beyaz akıntıya eşlik eden diğer belirtileri gözlemleyerek, tıbbi yardıma ihtiyacınız olup olmadığını bilebilirsiniz.

Normal akıntı

Vajinal akıntı vücut tarafından üretilen doğal sıvılar ve hücrelerden oluşur. Bu durum genellikle yumurtlama dönemindeki mukus karakterine benzer. Yumurtlamadan sonra bu deşarjın rengi kalın ve beyazımsı olur. Ancak vajinal akıntının rengi ve kıvamı yaş, cinsel aktivite, hormonal değişiklikler, kullanılan ilaç miktarı ve enfeksiyon varlığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak kadınlar arasında değişebilir.

Cinsel uyarılma ve ilişki sırasında vajinal salgı artar. Fiziksel ve psikolojik değişiklikler de pelvik bölgede artan kan temininden dolayı mukus salgılarına yol açabilir.

Ne zaman endişelenmelisiniz?

Enfeksiyon oluşur ise vajinal salgılar artabilir. Bu durumda genellikle akıntıda renk değişiklikleri, koku, salgıların tutarlılığı, yanma veya kaşıntı hissi gibi semptomlar görülebilir. Bu durumun doğru değerlendirilmesi ve tedavisi için bir doktora danışmanız tavsiye edilir. Anormal vajinal akıntıları tanımlayabilmek için bazı temel bilgiler şunlardır:

  • Bakteriyel Vajinoz – Bazı kadınlarda belirtileri görülmeyebilir. Ancak genel olarak cinsel ilişki sonrasındaki belirtileri: vajinal akıntı miktarındaki artışın grimsi, ince ve kötü kokulu akıntıya neden olması
  • Trikomoniyaz - Bazı kadın ve çoğu erkekte belirtiler görünmeyebilir. Genlel belirtileri ise: kötü kokulu, köpüklü, sarı veya yeşil akıntı ya da idrar sıklığında bir artış ve kaşıntıyı içerebilir.
  • Mantar Enfeksiyonu - Belirtileri: akıntı miktarında artışın beyaz, kaşıntılı, kızarıklığa ve yanma hissine neden olmasıdır.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR