Cinsel İstek Bozukluğu

Cinsel İstek Bozukluğu

pin
Cinsel istek bozukluğu kişinin yaşı ve yaşam koşulları dikkate alınarak, sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde cinsel fantezi ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması durumudur.

Cinsel isteği değerlendirirken kültürel, sosyal, dini, psikolojik, bedensel bütün etkenler gözden geçirilmelidir. Erkeklere göre kadınların cinsel isteği daha kırılgandır.

Kendi bedenine ve cinselliğine yabancılaşmış, cinselliğini hayatı boyunca baskılamış, cinsel isteğini gösterdiğinde kendisini kötü hisseden, hiç mastürbasyon yapmamış, geçmişte hiç cinsel fantezisi olmamış, ailesi ve toplum için değeri kızlık zarından daha fazla olmayan, evlenene kadar her türlü tehlikeden korunması gereken bir cinsel organdan ibaret düşünülen, istemediği biriyle evlendirilmiş kadınlar açısından cinsellik çoğunlukla haz yaşanan bir eylem olmaktan çıkar, tercih edilmeyen istenmeyen bir zorunlululuk halini alır.

Cinsel istek azlığında kadının yaşı önemli bir faktördür. Yaş ilerledikçe cinsel istek ve ilişki sıklığında kısmi bir azalma olabilir. Bu durum doğal bir durum olarak kabul edilmeli, bir hastalık gibi algılanmamalıdır.

Tedavi:
Tedavi nedene göre değişmektedir. Ruhsal veya bedensel bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan cinsel istek azlığı vakalarında temel tedavi cinsel istek azlığı nedenine yönelik olacaktır. Menopoz devresinde hormon tedavisi ile cinsel isteksizlik düzelebilir. İlişki probleminden kaynaklanan isteksizliklerde öncelikle ilişki sorunlarının halledilmesi hedeflenebilir. Psikolojik nedenlere bağlı ortaya çıkan cinsel istek bozukluklarında ise cinsel terapi teknikleri kullanılır. Çiftin cinsel iletişiminin artırılması, cinsel isteklerini ifade edebilmeleri sağlanmaya çalışılır.

Cinsel istek bozukluğuna eşlik eden yanlış inanışlar
 • Kadının cinsel isteğini baskılaması eşine, partnerine onu cinsel olarak arzuladığını çok fazla hissettirmemesi gerekir.
 • Kadının cinsel isteği cinsellik dışındaki olaylardan etkilenmez.
 • Kadın istemese de kocasına karşı görevi olduğu için cinselliği yaşamak zorundadır.
 • Kadın evlenene kadar cinsellikle ilgili hiçbir şey öğrenmemelidir.
 • Cinsel ilişkide kadının cinsel isteğinin, uyarılmasının, haz almasının önemi yoktur.
 • Cinsel isteksizlikle başvuran her kadın cinsel istek azlığı yaşamaktadır.
 • Kadın duygusal ilişkisinde problem yaşasa da cinselliği olağan olarak yaşar, cinsellik ilişki sorunlarından ayrı bir şeydir.
 • Cinsel istek doğal olarak herkeste vardır isteği oluşturmak ya da artırmak için yapılabilecek hiçbir şey yoktur.
 • Kadının cinsel isteği partnerine göre az ise mutlaka rahatsızlığı vardır.
 • Normal çiftlerin cinsel ilişki sıklığı, yirmili ve otuzlu yaşlar için haftada en az dört olmalıdır. Sürekli olarak daha az olması düşük cinsel isteğin göstergesidir.
 • Sevişmeyi başlatan kadın ahlaksızdır.
 • Cinsel eylemi erkek başlatmalıdır.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR