Kadınlarda Normal Östrojen Seviyesi

Kadınlarda Normal Östrojen Seviyesi

pin
Kadınlarda normal östrojen düzeyleri bir kadının yaşına, emziren olup olmamasına veya hamile olmasına ya da adet görmesine bağlı olarak sık sık değişir. Ama belirli bir aralıkta östrojen düzeylerini korumak hayati önem taşımaktadır.

Östrojen kadınlarda cinsel ve üreme gelişimleri için önemli olan bir hormondur. Aynı zamanda dişi seks hormonu olarak da adlandırılır. Ayrıca östrojen adet döngüsünün düzenlenmesine de yardımcı olur.

Kadınlarda normal östrojen seviyesi:

"Normal" östrojen seviyesi mililitrede 50-40 pikogram arasındadır. Adet döneminde milimetrede 45 pg, hamilelik döneminde normal döneme göre 100 kat daha fazla ve menepoz sonrası milimetrede 10-20 pg aralığında değişir.

Östrojen seviyesi nasıl artırılır

Düşük seviyedeki östrojen menopoz sırasında veya kanser için bir histerektomi, radyasyon ve kemoterapi tedavisi görünce yaygındır. Bağışıklıkla ilgili otoimmün bir hastalık veya düşük vücut yağları olanlarda da düşük östrojen seviyeleri görülebilir. Çoğu durumda bu büyük ölçüde ruh halinizi ve duyguları etkileyecektir. Bu aynı zamanda seksi ağrılı yapabilir. Düşük östrojen seviyesi ile vücut enfeksiyonlara daha duyarlı hale gelebilir. Östrojen seviyelerini artırmak için yapmanız gerekenler:

  • Soya ürünleri yiyin
  • Düşük-karbonhidratlı diyetleri tercih edin - Rafine şeker ve beyaz pirinç östrojen seviyelerini düşürebilir.
  • Yardımcı Gıdalar seçin - Günde iki kez nane çayı ya da ahududu ve adaçayı içmek östrojen düzeylerini artırmaya yardımcı olabilir.
  • Yoga ve benzeri egzersizleri yapın

Östrojen düzeyleri nasıl azaltılır

Yüksek östrojen düzeyleri 35 yaşın üzerindeki kadınlarda yaygındır. Kilolu olup östrojen için ilaç kullananlarda, hamile kadınlarda, diyabet ve yüksek kan basıncı olan kişilerde östrojen aşırı miktarda olur. Östrojen düzeylerini düşürmek için:

  • Sağlıklı kilonuzu koruyun
  • Düşük yağlı yiyecekler yiyin
  • Düzenli egzersiz yapın
  • Doğum kontrol haplarından kaçının


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR