Kadınların En Sık Yaşadığı Cinsel Problemler ve Nedenleri

Kadınların En Sık Yaşadığı Cinsel Problemler ve Nedenleri

pin
Cinsel sorun ya da cinsel işlev bozukluğu; cinsel yanıt döngüsünün herhangi bir aşamasında ya da cinsel aktivitedeki memnuniyeti karşılamada çiftlerin karşılaştığı sorunları ifade eder.

Araştırmalar cinsel işlev bozukluğunun (kadınlarda % 43 ve erkeklerde % 31) yaygın olduğunu işaret etmektedir. Neyse ki cinsel işlev bozukluğu vakalarının çoğu tedavi edilebilir, bu nedenle eşinizle ve doktorunuzla endişelerinizi paylaşmak önemlidir.

Kadınlarda cinsel sorunların türü cinsel yanıt döngüsünün aşamalarıyla ilgilidir. Aşamaların herhangi birindeki yetersizlik cinsel tatmini etkileyebilir ve bir sorun oluşturabilir.

Kadınlar tarafından bildirilen cinsel sorunlar genellikle üç tipten oluşmaktadır:

  • Cinsel istek eksikliği
  • Cinsel uyandırılma veya orgazma ulaşmadaki zorluklar
  • İlişki sırasında ağrı

Kadınlarda Cinsel Sorunların Nedenleri?

Bu sorunların fiziksel ya da psikolojik nedenleri olabilir. Fiziksel nedenler diyabet, kalp hastalığı, sinir bozuklukları ya da hormon sorunları gibi durumları içerebilir. Bazı ilaçlar da arzu ve fonksiyonunu etkileyebilir. Psikolojik nedenler işle ilgili stres ve anksiyete içerebilir. Ayrıca depresyon, cinsel travma, evlilik ya da ilişki sorunları hakkındaki kaygılar da cinsel sorunların nedeni olabilir.

Sorunlar birkaç aydan uzun sürerse ya da sizde ve eşinizde sıkıntıya neden oluyorsa, sağlık kuruluşlarından destek almanız gerekir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR