Kalp ve Cinsel Yasam

Kalp ve Cinsel Yasam

pin
Kalp Hastalığı Cinsel Yaşamın Sonu Değil! Bir kişinin kalp hastalığına yakalanmış olması tatmin edici bir cinsel yaşamın bittiği anlamına gelmemektedir. Cinsel aktivitelere yeniden başlandığında kalp krizi geçirilebileceği ya da hastanın aniden ölebileceği dair bir inanış yaygınsa da bu risk azdır.

Kişinin cinsel performansının azalmış olabileceğine dair duyduğu endişe ve hastalığının getirdiği genel depresyon hali cinsel ilgi ve kapasitesinin azalmasına yol açmış olabilir. Bu depresyon kalp hastalarında sık görülür ve çoğunlukla 3 ay içerisinde düzelir.

Ne var ki korku cinsel yaşamı aksatan tek neden değildir. Kalp hastalıklarında sık rastlanan göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı yakınmaları genellikle tehlikeli sonuçlar yaratmasa da cinsel aktiviteyi kesintiye uğratabilir. İlişki esnasında göğüs ağrısı olan hastalara ilişkiden 5-15 dakika önce dil-altı nitrat tablet ya da sprey önerilebilmektedir. Tün bunlar doktorla görüşülmelidir.

Kalp krizi geçirmiş bir hastanın krizin hemen sonrasında kalbinin durumu cinsel ilişkiye tahammül etmeye uygun değildir. Cinsel ilişki esnasında yaklaşık 2 kat merdiveni hızla çıkmakla eşdeğer bir efordur: bu efor esnasında kalp hızı ve kan basıncı artmaktadır. Pek çok hastada yeniden cinsel yaşama başlamak için 2-4 haftalık birsüre gerekmektedir. Ancak her hasta doktoruyla bu konuyu görüşmelidir. Cinsel ilişkinin hangi pozisyonda yapıldığının pek önemi yoktur.

Bir kalp hastasına cinsel aktivitesiyle ilgili verilebilecek öneriler:
  • Sinirli ya da stres altında olduğunuz bir durumda cinsel aktiviteye başlamayın.
  • Dinlenmiş, rahat, günlük yaşamın getirdiği gerilimlerden uzak bir zaman cinsel ilişki için tercih edilmelidir.
  • Çok karnı tok bir durumda başlamaktansa cinsel ilişki için yemek yedikten sonra 1-3 saat süre geçmiş olmasına tercih edin.
  • Cinsel ilişki için rahat, ilişkinin kesintiye uğramayacağı bir yer seçin.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR